E-Arşiv

Kağıt üzerinden kesilen faturaların elektronik ortama geçişi ile birlikte e-arşiv uygulamasını da sık sık duymaya başladık. E-dönüşüm uygulamarından biri olan Elektronik Arşiv’e biraz yakından bakalım. “E-Arşiv nedir?”, “e-arşiv mükellefi nedir?”, e-arşiv fatura zorunluluğu ve e-arşiv yazılımı kavramlarını cevaplayalım. 

E-Arşiv Nedir?

Vergi Usul Kanunu uyarınca kağıt ortamında düzenlenmek, muhafaza ve ibraz edilmek zorunluluğu bulunan faturaların; Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde yer alan şartlara uygun olarak dijital ortamda düzenlenmesi ve ikinci nüshalarının elektronik ortamda muhafaza ve ibraz edilmesine imkan sağlayan e-dönüşüm uygulamasına e-Arşiv Faturası diyoruz. 

E-Arşiv Mükellefi Kimdir?

E-arşiv fatura uygulaması kullanan şirketlere e-arşiv mükellefi denir.

E-Arşiv Avantajları

  • E-Arşiv fatura ile fiziksel olarak hazırlanan faturalandırmanın ortadan kalkması ile kağıt tasarrufu sağlanır ve ağaç kesilmesine gerek kalmaz dolayısıyla çevre dostudur.
  • Sadece e-fatura mükelleflerine değil, e-fatura mükellefi olmayan son kullanıcılara da fatura kesilebilir.
  • Fiziksel faturalandırmanın getirisi olan baskı, zarf, mürekkep gibi farklı masrafları da ortadan kaldırır.
  • Yanlış bilgileri düzeltmenin de maliyeti azalır, hatalar hızlıca düzeltilir.
  • Dijital ortamda yapılan işlemlerin işgücü ihtiyacını azaltması sebebiyle personel maliyeti minimuma iner.
  • Muhasebe süreçleri hızlanır, hata oranı düşer ve çalışanların verimliliği artar.
  • Fiziksel arşivlemeye dayalı depolama ve saklama maliyetlerinden tasarruf sağlanır.

B2F E-Arşiv Uygulaması

Microsoft Dynamics 365 Business CentralNavision ve AX gibi ERP yazılımlarınıza entegre olarak çalışabilen B2F e-arşiv uygulaması ile faturalarınızı dijital ortamda oluşturun, saklayın ve dilediğiniz zaman faturalarınızı görüntüleyin. B2F e-arşiv çözümü ile faturalandırma sürecinizi dijitale taşıyın, ödeme ve tahsilat süreçlerinizde hız ve verimlilik sağlayın. Faturaların nakliye ücretinden kurtulun, maliyetlerinizi azaltın.

B2F E-Arşiv Çözümünün Özellikleri


Yaygın Kullanım


B2F E-Arşiv çözümü, birçok firmaya başarıyla uygulanmıştır.

Entegrasyon İmkanı

B2B ve B2C sistemlerinizle (e-ticaret, portal uygulamaları gibi) doğrudan entegre edilebilir altyapı mevcuttur. Genel faturaların, sistemden kabul/red cevaplarının verilmesi, satın alma ve devamında genel muhasebe ile entegrasyonu sağlanmaktadır.

Kullanım Kolaylığı

Elektronik veya basılı kopya seçenekleri belirlenebilir ve e-posta ile faturaların gönderimi sağlanır.

Alışılmış Ekranlar


Tüm çözüm, doğrudan Dynamics ERP üzerinde tasarlandığı için, kullanıcılar bildikleri arayüzde çalışır ve ayrı bir sistem/program/arayüz ihtiyacı/kurulumu doğmaz.

Güncelleme Desteği

Mevzuat takibi yapılıp, B2F tarafından düzenli olarak güncelleştirmeler yapılmaktadır.

Bildirim

Bir e-arşiv fatura geldiğinde, yeni bir e-arşiv fatura düzenlendiğinde ya da e-arşiv faturaya yanıt geldiğinde şirket içi/şirket dışı (müşteri/tedarikçi gibi) e-posta ile bilgilendirme yapısı kurulmaktadır.

İş Akışı ile Entegrasyon ve Zaman Tasarrufu

Gelen e-arşiv faturalar onay/iş akışı sürecine dahil edilmektedir. Şirket içi onayların digital ortamda alınması; hız, esneklik ve zaman kazandırır.

Yoğun Kullanıma Uygun

Özel entegratör ihtiyacı olmadan e-arşiv fatura hazırlanabilir ve çıktı alınabilir.

E-Arşiv Fatura Zorunluluğu

  • E-Fatura kullanan tüm şirketler, aracı hizmet sağlayıcıları ve internet reklamcılığı hizmet aracıları ile internet ortamında ilan yayınlayan şirketler e-Arşiv Fatura Uygulaması’na 01.01.2020 tarihi itibariyle geçmek zorundadır.
  • Ayrıca yine belirtmekte fayda gördüğümüz bir husus; e-Fatura ve e-Arşiv uygulamasına geçmemiş şirketlerin 1 gün içerisinde aynı kişi veya firmaya düzenledikleri faturaların vergiler dahil toplam tutarı 30.000 TL’yi aştığı durumlarda ve aynı vergi mükellefine aynı gün içerisinde toplam 5.000 TL ve üzeri fatura kesildiğinde e-Arşiv Portalı üzerinden bu faturaların e-Arşiv Fatura olarak düzenlenmesi gerekir.

e-Arşive Nasıl Başvurulur?

Yasal zorunluluk nedeniyle ya da e-Arşiv uygulamasının avantajlarından faydalanmak isteyen şirketlerin, öncelikle e-Fatura uygulamasına kayıt yapması gerekir. 

Blog Yazılarımız

Merak ettiğiniz diğer içeriklerimiz için blog yazılarımıza göz atın.

Microsoft Dynamics 365’in İşletmenizin Vazgeçilmezi Olması için 5 Neden

Microsoft Dynamics 365, işletmenizin finansmanını ve operasyonlarını yönetmenize yardımcı olan, kullanımı kolay bir yazılımdır.
Devamını Okuyun

Dynamics 365 Verimliliğinizi İyileştirecek 10 İpucu!

Microsoft Dynamics 365 ile üretkenliğinizi artırmanın kısa bir yolunu gösteren basit ama çok etkili 10...
Devamını Okuyun

Navision Kullanan Firmalar

Microsoft Dynamics 365 navision kullanan firmalar kimler mi? Dünya üzerindeki en büyük şirket referanslarına yakından...
Devamını Okuyun
1 2 3 16

İletişime Geçin

E-arşiv sistemine geçiş yapmak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz. Detayları, bir toplantı planlayarak, konuşabiliriz.