E-Mutabakat

Şirketlerin müşterileri ile arasında tanımlanmış alacak-borç hesapları yani mutabakat süreçleri fiziksel olarak yürütülmekteydi ve bu da birçok zorluğu beraberinde getiriyordu. E-dönüşüm uygulamalarından biri olan e-mutabakat uygulaması da bu sürecin elektronik ortama taşınması ihtiyacı ile ortaya çıktı. Elektronik mutabakat çözümünü daha iyi anlayabilmek için e-mutabakat nedir, e-mutabakat zorunlu mudur, e-mutabakatın avantajları nelerdir gibi soruları yanıtlayarak başlayalım. 

E-Mutabakat Nedir?

E-Mutabakat, firmaların müşteri, satıcı cari hesapları ile BA ve BS mutabakatlarını internet/e-posta üzerinden yapmalarını sağlayan ve sonuçlarını doğrudan ERP sistemi üzerinde raporlayan çözümdür.

E-Mutabakatın Avantajları Nelerdir?

  • Fiziksel olarak mutabakat hazırlamak için harcanan zaman, e-mutabakat uygulaması ile minimum seviyede olur. Çalışanların zamanını daha verimli ve üretken kullanabilmesine yardımcı olur.
  • Dijital ortamda yapılan işlemlerin işgücü ihtiyacını da azaltması sebebiyle çalışan maliyeti minimuma iner.
  • E-mutabakat kağıt, kargo, arşivleme gibi maliyetleri düşürür.
  • Yanlış bilgileri düzeltmenin de maliyeti azalır.
  • E-mutabakat çevre dostudur.
  • Mutabakatlarla ilgili uyuşmazlıklar dijital ortamda anında çözülebilir.
  • Gelen cevapların sisteme kaydedilmesi takibi hızlandırır.

B2F E-Mutabakat Uygulaması

Microsoft Dynamics 365 Business Central, Navision ve AX gibi ERP yazılımlarınıza entegre olarak çalışabilen B2F e-mutabakat uygulaması ile mutabakatlarınızı dijital ortamda oluşturun, arşivleyin ve dilediğiniz zaman görüntüleyin. B2F e-mutabakat çözümü ile mutabakat sürecinizi dijitale taşıyın, süreçlerinizde hız ve verimlilik sağlayın.

B2F E-Mutabakat Çözümünün Özellikleri

Zaman ve Maliyet Avantajı

Kağıt/faks ortamında veya telefon ile mutabakat yerine, saniyeler içinde mutabakatların ilgililerine ulaştırılması ve cevapların online olarak Dynamics ERP üzerinde izlenmesi sağlanmaktadır.

Entegrasyon İmkânı

B2B ve B2C sistemlerinizle (e-ticaret, portal uygulamaları gibi) doğrudan entegre edilebilir altyapı mevcuttur.

Kolay İzlenebilirlik ve Raporlama

E-posta bildirimlerinin sonuçlarının izlenmesi, birden fazla kontak bilgisi girişi, mutabakat cevaplarında muhataptan kendi mutabakat dosyasının istenmesi gibi işlemler kolaylıkla takip edilebilir.

Alışılmış Ekranlar


Tüm çözüm, doğrudan Dynamics ERP üzerinde tasarlandığı için, kullanıcılar bildikleri arayüzde çalışır ve ayrı bir sistem/program/arayüz ihtiyacı/kurulumu doğmaz.

Çoklu Dil ve Görünüm Desteği

Mutabakat yapılacak kişinin kendi dili üzerinden mutabakat ekranlarının ve e-posta şablonlarının doğrudan Dynamics ERP üzerinde tanımlanması sağlanmaktadır. 

E-Mutabakat Zorunlu Mudur?

  • E-mutabakat zorunlu değildir. İsteğe bağlı olarak e-mutabakat uygulaması kullanılabilir.
  • Zamandan kazanmak ve maliyetleri düşürmek isteyen tüm şirketler E-Mutabakat uygulaması kullanabilir.
  • Çözüm ortağı, iş ortağı ya da tedarikçileri fazla olan tüm şirketler, E-Mutabakat’a geçiş yapabilir.

Blog Yazılarımız

Merak ettiğiniz diğer içeriklerimiz için blog yazılarımıza göz atın.

İletişime Geçin

E-mutabakat sistemine geçiş yapmak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz. Detayları, bir toplantı planlayarak, konuşabiliriz.