Havacılık Sektöründe ERP Yazılımı

Havacılık Sektöründe ERP Yazılımı

Özel uçak kiralama, charter ambulans, uçak satın alma, kargo ve uçak yönetimi konularında faaliyet gösteren şirketler Business Central ile süreçlerini kolaylıkla yönetebilirler.

Çeşitli sistemler ve uygulamalar arasında manuel olarak veri gönderme ve çekme işlemleri hem hataya açıktır hem de iş gücü kaybına neden olmaktadır. Business Central ile birlikte her uçak için kendi kar merkezi oluşturabilir ve her uçağın uçuşunu, bakımını izleyebilir, maliyetlerini görebilir, bakım iş emri oluşturabilirsiniz.

Microsoft Business Central uygulaması hızlı, yapılandırılması kolay, ürün tasarımı, geliştirme, uygulama ve kullanılabilirlik alanındaki yeniliklere olanak sağlayan bir sistemdir. Son derece uyarlanabilir ve zengin özelliklere sahip Business Central, şirketlerin finans, satış, proje yönetimi, hizmetler ve daha fazlası dahil olmak üzere işlerini yönetmelerini sağlar. Şirketler, operasyon bölgesiyle ilgili ve son derece uzmanlaşmış Havacılık Kiralama endüstrilerini bile desteklemek için özelleştirilmiş işlevleri kolayca ekleyebilir.

Çözümümüz, aşağıdakiler gibi birçok farklı, sınıfının en iyisi havacılık endüstrisi çözümleriyle entegre olur:
 
B2F tüm masrafları ve giderleri sisteme işleme sürecini hiç olmadığı kadar kolaylaştırdı.B2F olarak Business Central üzerine kurguladığımız masraf yönetimi modülünü kullanarak çalışanlarınız harcamalarını makbuzun fotoğrafını çekip, uygulamadaki gerekli alanları doldurup ve onay için sisteme gönderebilir.

  • Süreç ve bilgi akışını önemli ölçüde iyileştiren Business Central ile birlikte kurguladığımız bakım ve varlık yöntemi ile bakım iş emri oluşturabilirsiniz.
  • EDI veya API ler ile diğer sistemlere entegre olup, uçuş teklifi, çizelgeleme, pilot takibi ve uçak takibi sağlanabilir.

Ayrıca Business Central ile birlikte aşağıdaki fonksiyonlardan yararlanabilirsiniz.

  1. Mali kapanışı hızlandırın ve uyumluluğu sağlarken herhangi bir mali veya iş boyutunda raporlama yapın.
  2. Sınırsız finansal boyut, raporlama ve analizde size benzersiz bir esneklik sağlar.
  3. Müşteri siparişlerini oluşturmak, gözden geçirmek ve işlemek, müşteri etkileşimlerini kontrol etmek ve hızlı hareket etmek için bağlı bir ortamın gücüyle ve satışları artırın.
  4. Ödeme yapın ve tahsil edin, nakit akışınızı yönetin, gelir ve geliri erteleyin, yıl sonu kapanışını hazırlayın ve sabit kıymetleri yönetin.
  5. Bütçeler, hesap çizelgeleri ve analiz görünümleri aracılığıyla iş etkinliklerinizin performansı hakkında bilgi edinin.
  6. Satış çabalarınızı yönetin ve destekleyin ve etkileşimlerinizi tercih edilen müşteriler ve kişilere odaklayın.
  7. Otomatik gönderme gibi farklı kullanıcılar veya sistem tarafından gerçekleştirilen görevleri birbirine bağlayan iş akışlarını kurun ve kullanın. Belge oluşturmak veya göndermek için onay isteme ve verme, tipik iş akışı adımlarıdır.
  8. Harici belgeleri, dosya ekleri de dahil olmak üzere Business Central’a kaydedin ve ardından ilgili belgeleri manuel olarak oluşturun veya dosyaları otomatik olarak elektronik belgelere dönüştürün.

İletişime Geçin

Peki siz, sektöre özel uygulama çözümlerimiz ile dönüşümünüzü başlatmaya hazır mısınız?