E-Arşiv

Kağıt üzerinden kesilen faturaların elektronik ortama geçişi ile birlikte e-arşiv uygulamasını da sık sık duymaya başladık. E-dönüşüm uygulamarından biri olan Elektronik Arşiv’e biraz yakından bakalım. “E-Arşiv nedir?”, “e-arşiv mükellefi nedir?”, e-arşiv fatura zorunluluğu ve e-arşiv yazılımı kavramlarını cevaplayalım. 

E-Arşiv Nedir?

Vergi Usul Kanunu uyarınca kağıt ortamında düzenlenmek, muhafaza ve ibraz edilmek zorunluluğu bulunan faturaların; Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği’nde yer alan şartlara uygun olarak dijital ortamda düzenlenmesi ve ikinci nüshalarının elektronik ortamda muhafaza ve ibraz edilmesine imkan sağlayan e-dönüşüm uygulamasına e-Arşiv Faturası diyoruz. 

E-Arşiv Mükellefi Kimdir?

E-arşiv fatura uygulaması kullanan şirketlere e-arşiv mükellefi denir.

E-Arşiv Avantajları

  • E-Arşiv fatura ile fiziksel olarak hazırlanan faturalandırmanın ortadan kalkması ile kağıt tasarrufu sağlanır ve ağaç kesilmesine gerek kalmaz dolayısıyla çevre dostudur.
  • Sadece e-fatura mükelleflerine değil, e-fatura mükellefi olmayan son kullanıcılara da fatura kesilebilir.
  • Fiziksel faturalandırmanın getirisi olan baskı, zarf, mürekkep gibi farklı masrafları da ortadan kaldırır.
  • Yanlış bilgileri düzeltmenin de maliyeti azalır, hatalar hızlıca düzeltilir.
  • Dijital ortamda yapılan işlemlerin işgücü ihtiyacını azaltması sebebiyle personel maliyeti minimuma iner.
  • Muhasebe süreçleri hızlanır, hata oranı düşer ve çalışanların verimliliği artar.
  • Fiziksel arşivlemeye dayalı depolama ve saklama maliyetlerinden tasarruf sağlanır.

B2F E-Arşiv Uygulaması

Microsoft Dynamics 365 Business CentralNavision ve AX gibi ERP yazılımlarınıza entegre olarak çalışabilen B2F e-arşiv uygulaması ile faturalarınızı dijital ortamda oluşturun, saklayın ve dilediğiniz zaman faturalarınızı görüntüleyin. B2F e-arşiv çözümü ile faturalandırma sürecinizi dijitale taşıyın, ödeme ve tahsilat süreçlerinizde hız ve verimlilik sağlayın. Faturaların nakliye ücretinden kurtulun, maliyetlerinizi azaltın.

B2F E-Arşiv Çözümünün Özellikleri


Yaygın Kullanım


B2F E-Arşiv çözümü, birçok firmaya başarıyla uygulanmıştır.

Entegrasyon İmkanı

B2B ve B2C sistemlerinizle (e-ticaret, portal uygulamaları gibi) doğrudan entegre edilebilir altyapı mevcuttur. Genel faturaların, sistemden kabul/red cevaplarının verilmesi, satın alma ve devamında genel muhasebe ile entegrasyonu sağlanmaktadır.

Kullanım Kolaylığı

Elektronik veya basılı kopya seçenekleri belirlenebilir ve e-posta ile faturaların gönderimi sağlanır.

Alışılmış Ekranlar


Tüm çözüm, doğrudan Dynamics ERP üzerinde tasarlandığı için, kullanıcılar bildikleri arayüzde çalışır ve ayrı bir sistem/program/arayüz ihtiyacı/kurulumu doğmaz.

Güncelleme Desteği

Mevzuat takibi yapılıp, B2F tarafından düzenli olarak güncelleştirmeler yapılmaktadır.

Bildirim

Bir e-arşiv fatura geldiğinde, yeni bir e-arşiv fatura düzenlendiğinde ya da e-arşiv faturaya yanıt geldiğinde şirket içi/şirket dışı (müşteri/tedarikçi gibi) e-posta ile bilgilendirme yapısı kurulmaktadır.

İş Akışı ile Entegrasyon ve Zaman Tasarrufu

Gelen e-arşiv faturalar onay/iş akışı sürecine dahil edilmektedir. Şirket içi onayların digital ortamda alınması; hız, esneklik ve zaman kazandırır.

Yoğun Kullanıma Uygun

Özel entegratör ihtiyacı olmadan e-arşiv fatura hazırlanabilir ve çıktı alınabilir.

E-Arşiv Fatura Zorunluluğu

  • E-Fatura kullanan tüm şirketler, aracı hizmet sağlayıcıları ve internet reklamcılığı hizmet aracıları ile internet ortamında ilan yayınlayan şirketler e-Arşiv Fatura Uygulaması’na 01.01.2020 tarihi itibariyle geçmek zorundadır.
  • Ayrıca yine belirtmekte fayda gördüğümüz bir husus; e-Fatura ve e-Arşiv uygulamasına geçmemiş şirketlerin 1 gün içerisinde aynı kişi veya firmaya düzenledikleri faturaların vergiler dahil toplam tutarı 30.000 TL’yi aştığı durumlarda ve aynı vergi mükellefine aynı gün içerisinde toplam 5.000 TL ve üzeri fatura kesildiğinde e-Arşiv Portalı üzerinden bu faturaların e-Arşiv Fatura olarak düzenlenmesi gerekir.

e-Arşive Nasıl Başvurulur?

Yasal zorunluluk nedeniyle ya da e-Arşiv uygulamasının avantajlarından faydalanmak isteyen şirketlerin, öncelikle e-Fatura uygulamasına kayıt yapması gerekir. 

Blog Yazılarımız

Merak ettiğiniz diğer içeriklerimiz için blog yazılarımıza göz atın.

İletişime Geçin

E-arşiv sistemine geçiş yapmak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz. Detayları, bir toplantı planlayarak, konuşabiliriz.