Yeni Nesil İş Zekası

Microsoft Power BI

İş zekası kavramı, bir buçuk yüzyıldan fazla bir süredir kullanılmaktadır. İş zekası özünde, karar verme ve eyleme rehberlik edecek şekilde verileri ve veriler arasındaki ilişkiyi anlamakla ilgilidir. Teknoloji açısından bakıldığında BI; ham ve dağınık verileri, anlamlı iş öngörülerine dönüştürmek için bir dizi araçtır. Peki, bu kavram nasıl bir ihtiyaçtan ortaya çıktı? 

Şirket içerisinde ekipler, dağınık ve bir yığın halinde olan verilerden rapor oluşturarak, verilerden değer elde etmek üzerine sürekli çalışıyorlardı ve bu raporları oluşturmak çok ciddi zamanlarını alıyordu. Verilerin doğru bir şekilde görselleştirilerek, tek bir noktadan görüntülenebilmesi ve bu verilerin öngörü oluşturması ihtiyacı ile Business Intelligence yani İş Zekası kavramı ortaya çıktı. 

Microsoft Power BI Nedir?

Power BI, tüm verilerinizi tek bir yerde görselleştirmek ve analiz etmek için bir iş analizi hizmetidir. Başka bir deyişle, Power BI verileri analiz eden ve yorumlayan bir iş analitiği paketidir. Kısacası, işinizi görüntüler. Her cihazda görüntülenebilecek zengin dashboardlar ile hızlı cevaplar üretir. Microsoft Power BI, herkesin kendi verilerine kolayca ulaşmasına, canlı panolar ve raporlar oluşturmasına ve herhangi bir zamanda etkileşimli görselleştirmeler aracılığıyla verileri keşfetmesine olanak tanıyan bir SaaS platformudur. Ms Power BI ile, verilerin nerede bulunduğuna bakılmaksızın tüm verilerinizi tek bir konumda görüntülenebilir hale getirebilir ve iş operasyonlarınıza tepeden bir bakış sağlayabilirsiniz. Power BI, üç tamamlayıcı uygulama içerir.

Power BI Desktop

Görsel bir veri keşif ve raporlama aracı olan Power BI Desktop’tan yararlanın. Power BI Desktop‘ı ücretsiz olarak, Power BI Pro‘yu ise kullanıcı başına düşük bir aylık ücret karşılığında kullanın. 

Power BI Pro

Veriye dayalı bir şirket kültürü oluşturun. Self servis analiz için Power BI Pro kullanarak, etkileşimli raporları hızlıca paylaşın ve bu raporlar üzerinde ekibinizle birlikte çalışın.

Power BI Mobile

Herhangi bir cihazdan canlı Power BI panolarına ve raporlarına güvenli erişim sağlayan Windows, iOS ve Android cihazlar için yerel, etkileşimli mobil uygulamalar kümesi olan Power BI Mobile’ı kullanın. 

Neden Microsoft Power BI?

Dünyanın en büyük ve en hızlı büyüyen iş zekası platformlarından birini kullanın. Mevzuata uygun, etkileşimli veri görselleştirmeleri oluşturun ve paylaşın.

1. Popüler SaaS çözümleri için önceden oluşturulmuş panolar ve raporlar

2. Gerçek zamanlı dashboard güncellemeleri

3. Şirket içi ve buluttaki veri kaynaklarınıza güvenli ve canlı bağlantı

4. Soru-cevap işlevini kullanarak sezgisel veri keşfi

5. Azure Data Warehouse, Azure Streaming Analytics, Azure ML, Office 365 dahil olmak üzere diğer Microsoft ürünleri ve bulut hizmetleriyle entegre

Microsoft Power BI’ın Yeteneklerini Keşfedin!

1. Canlı Dashboard!

Power BI dashboard, bir veya daha fazla temel rapordan alınan, öngörülerin düzenlenmesini kolaylaştıran bir dizi veri görselleştirmesi veya çizelgesidir; ayrı bir uzmanlık gerektirmez. Power BI’ın bir avantajı, Dashboard’un canlı olmasıdır. Örneğin, bir panodaki bir görselleştirme gerçek zamanlı bir veri kaynağına bağlandığında, görselleştirme sürekli olarak güncellenerek daha hızlı öngörüler sağlayarak, anında raporlar oluşturur. 

Bir gösterge paneli, birden çok rapordan görselleştirmeler içerebilir. Gösterge tablolarını özelleştirilebilir – istediğiniz bir rapordan dilediğiniz bir gösterge tablosuna herhangi bir grafiği ekleyebilir veya sabitleyebilirsiniz. Bir Excel dosyasından bir panoya (şirket logosu gibi) bir resim de ekleyebilirsiniz. Google Analytics, Marketo, Salesforce, ZenDesk gibi popüler SaaS platformlarından veriler alındığında bir gösterge panosu oluşturmak, çok daha kolaydır. Bir SaaS platformuna bağlandıktan sonra Power BI, verileri önceden oluşturulmuş panolarda ve bu çözüm için optimize edilmiş raporlarda görüntüler, böylece dakikalar içinde verilerinizin değerlerini keşfetmeye başlayabilirsiniz.

Power BI’da, panolar yalnızca görüntüleme amaçlı değildir, etkileşimli araçlardır. Bir panoda daha derinlemesine incelemek istediğiniz bilgiler varsa, ayrıntıları görmek için temeldeki raporları inceleyebilirsiniz.

2. Etkileşimli Raporlar!

Kullanıcı dostu bir arayüzle Power BI, tüm çalışanların zengin, etkileşimli raporlar oluşturmasına olanak tanır. Power BI içerinde bahsettiğimiz rapor, aynı temel veri kümesine* dayalı olarak görselleştirmeler olarak da bilinen bir grafik kümesidir. Sıfırdan bir rapor oluşturabilir, önceden yazılmış bir raporu seçebilir veya belirli bir veri kümesi için önceden hazırlanmış bir rapor taslağını uygulayabilirsiniz. Peki, raporları nasıl özelleştirebiliriz? Mevcut bir rapordaki görselleştirmeleri değiştirerek veya yeni görselleştirmeler ekleyerek raporlar özelleştirilebilir. Aynı veri üzerinde incelemek istenilen farklı başlıklar varsa, tek bir veri kümesinden birçok varyasyonda rapor oluşturulabilir. 

Bir rapor istenen görselleştirmeleri içerdiğinde, görüntüleme kolaylığı için raporu veya içeriğinin bir alt kümesini bir gösterge panosuna sabitleyebilirsiniz. Raporlarınızı ayrıca bir şirketteki ekip arkadaşlarınızla paylaşabilir ve hem masaüstü bilgisayarlarda hem de mobil cihazlarda kullanılabilirsiniz.

*Farklı kaynaklardan gelen verileri kullanan raporlar oluşturmak istiyorsanız, birden çok kaynak içeren Power BI Desktop veya Excel için Power Pivot kullanarak bir veri modeli oluşturabilirsiniz, ardından Power BI Desktop veya Excel dosyasını Power BI’a yükleyebilirsiniz. 

3. Veri Görselleştirmeleri!

Gösterge tabloları ve raporlar, görselleştirmeler veya grafikler kullanılarak oluşturulur. Power BI, verileri görsel olarak ilgi çekici bir şekilde sunmanıza olanak tanıyan çeşitli görselleştirme araçlarına sahiptir. Peki, hangi grafikleri oluşturabiliriz? Çubuk, çizgi, sütun, alan, ağaç haritaları, halka, pasta, dağılım, radar, coğrafi grafikler ve daha nicesi. 

Bir dizi görselleştirme oluşturulduktan sonra, yeni öngörüler ortaya çıkarmak için bir rapordaki görselleştirmeler arasında çapraz filtre uygulayabilirsiniz. Aynı rapor sayfasındaki görselleştirmeleri filtrelemek için dilimleyicileri kullanabilirsiniz.

4. Mobil Uygulamalar!

Microsoft Power BI, Windows, iOS ve Android için yerel, etkileşimli uygulamalar aracılığıyla herhangi bir cihazda canlı ve güvenli dashboard erişimini destekler. Görüntüleme deneyimini iyileştirmek için, gösterge paneli kullanıcı arayüzü daha küçük ekranlar için de optimize edilmiştir.

Uygulamaların, mobil cihazlara özgü birkaç özelliği de vardır. 

Verilere daha yakından bakmak için görselleştirmeleri yakınlaştırıp, uzaklaştırabilirsiniz. 

Değişikliklerden haberdar olmak için bildirim uyarıları ayarlayabilir ve veriler belirli eşikleri aştığında veya altına düştüğünde bildirim alabilirsiniz. Böylelikle otomatik olarak, değişen veri değerlerinizden haberdar olursunuz. Riskleri ve fırsatları anlık olarak görebilirsiniz. 

Bir raporun veya görselleştirmenin anlık ekran görüntüsünü alın ve vurgulama özelliklerini kullanarak, açıklamalarınızı yazın. Açıklamalı anlık ekran görüntünüzü, SMS veya e-posta yoluyla paylaşarak, ekip arkadaşlarınızla işbirliği yapın.

5. Soru - Cevap Özelliği!

Soru-Cevap (Q&A), Power BI’ın benzersiz bir özelliğidir ve verilerinize İngilizce soru sormanıza olanak tanır. Bu soruların karşılığında da yeni görselleştirmeler veya grafikler şeklinde yanıtlar üretir. Verilerinize her şeyi sorabilirsiniz. Soru-Cevap özelliği, sorulan sorudaki anahtar kelimelere göre verileri akıllıca filtreler, sıralar, toplar, gruplar ve görüntüler.

Bir panonun üst kısmındaki Soru-Cevap metin kutusuna soru yazarak Soru-Cevap özelliğini etkinleştirebilirsiniz. Böylece Power BI, temel raporlardaki verileri kullanarak, soruyu cevaplamak için bir grafik oluşturur. İsterseniz grafiği kontrol paneline sabitleyebilirsiniz ve daha fazla soru sorarak grafiği değiştirebilirsiniz. Bir veri modelinin kurulum şekli, Soru-Cevap özelliğinin kullanılabilirliği üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Soru-Cevap özelliği, veri modelleri doğal anahtar ifadelerle kurulduğunda en doğru sonuçları verir.

6. Paylaşım!

Power BI’da herhangi bir şekilde değişiklik yapmazsanız default (varsayılan) olarak, oluşturduğunuz ve yüklediğiniz tüm veriler ve raporlar yalnızca kullanıcıya özel olarak görünür. Ancak, şirket içerisinde e-posta adreslerini bildiğiniz herkesle gösterge tablolarınızı paylaşabilirisiniz. Paylaşılan bir dashboard panelinde sonradan yapılan herhangi bir değişiklik, tüm kullanıcılar arasında otomatik olarak senkronize edilir ve manuel güncelleme gerekmez. Verilerinize erişimi kontrol etmek için, başka bir kullanıcının Dashboard’unuzu başkalarıyla paylaşıp paylaşamayacağını yetki vererek belirleyebilirsiniz.

Güvenlik açısından, gösterge tablosu ve temel raporlar kullanıcılar ile okuma görünümünde paylaşılır. Paylaşılan Dashboard’a erişen bir kullanıcı yeni raporlar oluşturamaz veya mevcut raporlardaki değişiklikleri kaydedemez. Paylaşılan bir kontrol panelinin kullanıcıları, kontrol panelinde kullanılan veri kümelerini göremez veya indiremez.

Ekibinizle de işbirliği yapabilir ve içeriklerinizi birlikte yönetebilirsiniz. Office 365 gruplarını kullanarak, gösterge tabloları ve raporlar için veri kümelerini, grubun çalışma alanında bulundurabilirsiniz. Grup üyeleri, Power BI’a ek olarak, OneDrive Business gibi diğer Office 365 uygulamalarını kullanarak da işbirliği yapabilir.

Veriye Dayalı Bir Kurumsal Kültür Oluşturun

Şirketinizdeki tüm ekiplerin yeni nesil analizlerden faydalanarak, veriye dayalı karar almasına olanak tanıyın.

İstediğiniz Veriye, İstediğiniz Yerden, İstediğiniz Zaman Erişin.

Windows, iOS ve Android için tasarlanmış yerli uygulamalar ile nereye giderseniz gidin, tüm verilerinize ulaşın.

Verilerinizi Gerçek Zamanlı Raporlayın.

Power BI’ın canlı dahsboardlarını kullanarak işinizin sağlığını anlık görüntüleyin. Problemler oluşurken çözün ve fırsatları doğarken fark edin. 

Çalışanlarınızın Her Biri Power BI’ı Kullansın.

Ölçeklendirilebilen bir analiz platformu olan Power BI ile birden fazla çözümün getirdiği ek maliyeti, karmaşıklığı ve güvenlik risklerini azaltın.

Akıllı Kararlar için Güçlü Araçlardan Faydalanın.

Verilerinizi görselleştirin. Yerleşik yapay zeka özellikleri ile öngörülerden faydalanın. Excel tümleştirmesi ile anlamlı sonuçlar elde edin. 

Analiz Edilmiş Verilerinizi Güvende Tutun.

Microsoft Power BI’ın veri kaybı engelleme özelliğiyle, verileriniz dışarı aktarıldığında bile güvende olsun. 

Microsoft Power BI ile Tanışın!