Başarılı Bir ERP Yazılım Eğitimi için Mükemmel Bir Rehber

B2F - Microsoft Gold Partner, MS Dynamics 365 > B2F Blog > Başarılı Bir ERP Yazılım Eğitimi için Mükemmel Bir Rehber
Microsoft Dynamics 365 Business Central

Başarılı Bir ERP Yazılım Eğitimi için Mükemmel Bir Rehber

ERP yazılım eğitimi, bir ERP uygulamasının başarısı için çok önemli olduğu için genellikle göz ardı edilemeyecek faktörlerden biridir. Bununla demek istediğimiz, Microsoft Dynamics 365 Business Central yazılım işindeyiz ve kişisel kullanım için ne zaman yeni bir yazılım satın alsak, her zaman kendimiz öğrenmeye çalışmayı tercih ediyoruz. Kötü bir fikir mi?

Bir kuruluşun çalışanlarını yeni bir yazılım konusunda eğitmemeyi seçmesi kadar kötü değil. Bakın, kişisel yazılımım için eğitim almamayı seçmemizin farkı, herhangi bir organizasyonun alt satırını etkilemiyor olmamız ve genellikle endişelenecek bir bitiş tarihimiz yok. Bu yüzden zamanımızı alabilir, yazılımı öğrenmeye çalışabilir ve yapamazsak yardım isteyebiliriz. Bu bir işletme için ise tam tersidir. Eğitim bir zorunluluktur.

Kuruluşunuzun ERP Yazılımı eğitiminin mükemmel olmasına yardımcı olacak bazı ipuçları:

1. Etkili Bir Planlama Yapın!

“Hazırlanamayarak, başarısız olmaya hazırlanıyorsunuz.” – Benjamin Franklin

İyi planlama, iyi uygulamanın bel kemiğidir. Eğitiminizin başarılı olmasını istiyorsanız, ERP yazılım uzmanlarınızla çalışarak ve bunu değişim yönetimi stratejinizle uyumlu hale getirerek başlayın. Örneğin, 6 ay içinde başlaması planlanan 2. aşamaya kadar tedarik zincirinizde değişiklik yapmıyorsanız, şu anda zorunlu acil eğitim oturumları almak muhtemelen en iyi fikir değildir. Bununla birlikte, her organizasyonun farklı olduğunu ve farklı eğitim ihtiyaçları gerektirdiğini unutmayın.

2. Rol ve Süreç Temelli Eğitimi Planınıza Dahil Edin!

“Yönetimde başarı, dünyanın değiştiği kadar hızlı öğrenmeyi gerektirir.” – Warren Bennis

Geçtiğimiz birkaç yıl bize bir şey öğrettiyse, o da bazen hızlı değişime ihtiyaç duyulabileceğidir. Çalışanları tam olarak hangi bilgilerin girileceği veya tıklanacak düğmeler konusunda eğitmek artık yeterli değil. Çalışanlar da süreçler konusunda eğitim almalıdır. Süreç tabanlı eğitim, çalışanların ortaya çıkabilecek sorunları hızla çözmelerine yardımcı olur. Örneğin, ERP yazılımınıza bir yazılım güncellemesi uygulandığını ve bazı alanların taşındığını veya adının değiştiğini varsayalım. İş sürecini anlayan bir çalışan panik yapmaz ve işinizi ilerletmek için ne yapması gerektiğini bulabilir. Oysa sadece rolüyle ilgili eğitim almış bir çalışanın çalışmayı bırakması ve yardım alması gerekebilir.

3. Çoklu Eğitim Yöntemlerini Birleştirin!

“Şu anda rakibiniz antrenman yapıyor.” – Anonim

Yaşı ne olursa olsun, insanların hepsi farklı şekilde öğrenir. Bazıları kendi kendine öğrenmeye çalışan bir durumdan memnun olurken, diğerleri soru soran insanlarla dolu bir odada onlara rehberlik edecek bir eğitmene sahip olmaktan hoşlanır.

4. Bir Bütçe Belirleyin.

“Bütçe, paranın nereye gittiğini merak etmek yerine nereye gideceğini söylemektir.” – Dave Ramsey

Bir ERP yazılım bütçesi belirleyin ve kesinti yapma dürtüsüne karşı koyun. Eğitim bütçenizi kısmak ilk başta büyük bir sorun gibi görünmeyebilir, çünkü herhangi bir sorun yoktur, ancak insanlar yazılımı kullandıkça daha fazla hata yapılacaktır. İç huzur, çalışanlarınızın uygun şekilde eğitilmiş olması sayesinde olabilecek büyük çapta hataların önüne geçildiğini bilmektir.

5. Eğitimi Keyifli Hale Getirin.

“Senin için önemliyse, bir yolunu bulursun. Olmazsa bir bahane bulursun.” – Ryan Blair

Eğitim eğlenceli değilse, insanlar oturumu kaçırmak için bahaneler bulacak ve sonuçta yeni ERP yazılımının faydalarına zarar verecektir. Hepimiz daha önce kötü eğitim aldık ve bu korkunç. Çalışanları meşgul etme ihtiyacına öncelik verilmelidir.

6. Sürekli Eğitim Planı Yapın.

“Gitmeye değer yerler için kestirme yoktur.” – Beverly Pervazları

ERP yazılımı her güncelleme ile sürekli olarak gelişmekte ve değişmektedir. Bu, kuruluşların çalışanlarını en son özellikler ve işlevler konusunda güncel tutmak için sürekli eğitim planlaması gerektiği anlamına gelir. Yaşam boyu öğrenen bir kişinin zihniyetini benimseyin ve gelecekte beş katını kazanın.

7. Sonuçlara Odaklanın.

Emek verirsem, sonuçların geleceğine her zaman inandım. – Michael Jordan

İyi ya da kötü, sonuçlar olumlu değişim sağlayabilir. En faydalı olduğuna inandığınız bazı temel performans göstergeleri üzerine beyin fırtınası yapın ve bunları günlük olarak izleyin. Çalışanlara anonim anketler aracılığıyla görüşlerini dile getirme şansı verin.

Eğitimi iyileştirmek için elde ettiğiniz bilgileri kullanın. Örneğin çalışanlar, etkileşimli yazılım eğitimi zaman aralığı sırasında eğitmenin soruları yanıtlamak için çok fazla zaman harcadığına inanıyor. Belki de soruların saatte iki kez, saatte bir veya sonunda sorulmasına izin veren bir değişiklik uygulayabilirsiniz. Neyin işe yaradığı her kuruluş için farklı olacaktır.

 

Siz de bir ERP çözümü arayışı içerisindeyseniz, Microsoft Gold Partneri olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.