Business Central Cloud ile Geç Ödemeleri Tahmin Edin

B2F - Microsoft Gold Partner, MS Dynamics 365 > B2F Blog > Business Central Cloud ile Geç Ödemeleri Tahmin Edin
Microsoft Dynamics 365 Business Central

Microsoft ERP Cloud ile Geç Ödemeleri Tahmin Edin

Evet başlığı doğru okudunuz. Microsoft Dynamics 365 Business Central bulut ile geç ödemeleri tahmin etmenize olanak sağlayan bir uzantı vardır. Bu uzantı, bazı şirketler için oyunun kurallarını kesinlikle değiştirir! Geç Ödemeler Tahmin Uzantısı, müşteri alacak verilerinizle Microsoft’un Yapay Zekasını (AI) kullanır. Business Central ile bu uzantı, müşterinizin ödeme geçmişini analiz ederek ve bu ödemenin geç ödenmesinin ne kadar olası olduğuna ilişkin bir güven derecesi ile bir tahmin sunarak geç ödemeleri tahmin eder. Sizce de fazla mükemmel değil mi? 

Business Central Cloud ile Geç Ödemelerin Tahmin Edilmesinin Avantajları

Bazen hangi müşterinin geç ödeme yapacağını varsaymamız sadece önyargımız olabilir. Bu önyargı, son zamanlarda yapılan bir geç ödemenin akılda kalmasından, geçmişte geç yapılmış çok büyük bir ödemeden veya başka bir nedenden kaynaklanabilir. Bununla birlikte, önemli olan bu önyargıların düzeltilebilir olmasıdır. Business Central bulut ile geç ödemeleri tahmin edebilme özelliği ile sistem, tüm verilere önyargısız bir şekilde bakar ve doğru tahminler yapar.

Geç Ödeme Tahmini, herhangi bir şirketin kullanabileceği harika bir araçtır.

Business Central’da yüz fatura gönderdiğinizi düşünelim. Ardından, hangi müşterilerin geç ödeyeceğinin tahmin edildiğini, bu tahminin güvenilirliğinin ne olduğunu görmek ve hatta tahsilat sürecini proaktif olarak erken başlatmak için en büyük işlemleri görmek için Tutar’a göre sıralamak için Müşteri Defteri Girişlerini açın. Bu durum, ödeme yapmak için günlerinizi kısaltmanıza, nakit akışınızı artırmanıza ve ödemelerin tahsilatıyla birlikte gelen diğer tüm faydaların artmasına yardımcı olur.

Nasıl Kullanılır, Nasıl Kurulur?

Kurulum, Business Central cloud ve on-premise müşterileri için farklıdır. Cloud müşterilerinin aboneliklerinde bu özellik bulunur. On-prem müşteriler de bu özelliğe sahiptir ancak özelliği kullanmak için kendi Azure aboneliğinizi kurmanız ve kullanmanız gerekir.

Business Central Cloud’da Geç Ödeme Tahminini ayarlamak oldukça kolaydır ve çoğu kişi tarafından gerçekleştirilebilir. Atılması gereken adımlar şunlardır:

Arama simgesini seçin, Geç Ödeme Tahmin Kurulumu’na girin ve ilgili bağlantıyı seçin.

Tahminleri etkinleştirin.

Gerekirse Model Kalite Eşiği ve Model Türünü değiştirin ve Ödeme Tahminlerini Güncelleyin (yeterli veriniz varsa).

Ödeme Tahminlerini planlayın. Gece yarısında Business Central ödeme tahminlerini çalıştırmanızı öneririz. Böylelikle, her gün Business Central’a giriş yaptığınızda tahminler güncellenir.

Geç Ödeme Tahminlerini nerede görebilirsiniz?

Bunları Müşteri Defteri Girişlerinde ve Satış Teklifinde görebilirsiniz.

Ödeme Tahminlerini Puanlama

Yüksek Tahmin = %90 veya üzeri

Orta Tahmin = %80 – 89 veya üzeri

Düşük Tahmin = %70 veya altı

Sonuç olarak, Business Central Cloud ile Predict Late Payments’ı kullanmak, çoğu kişi tarafından kullanılması gereken harika bir özelliktir.

Siz de Business Central hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

B2F | Business to Future | Marketing Team