Dynamics Business Central Hatırlatıcı Özelliği

B2F - Microsoft Gold Partner, MS Dynamics 365 > B2F Blog > Dynamics Business Central Hatırlatıcı Özelliği
Hatırlatıcı Özelliği

Microsoft Dynamics 365 Business Central

Business Central’ın Hatırlatıcılar özelliğini bilmeyen var mı? Olabilir. Hatırlatıcılar, Microsoft Dynamics 365 Business Central’ın yıllardır var olan standart bir özelliğidir. Bu özelliğin müşterilerimiz tarafından en çok kullanılan özellik ya da en popüler özellik olmadığını iddia edebiliriz. Çünkü “vay be” dedirtecek, çığır açan bir özellik gibi gözükmüyor olabilir. Ama durun, size bunun aksini iddia edebiliriz. Gelin nedenine birlikte bakalım.

Zamanında Faturasını Ödemeyen Müşteri Hatırlatıcıları

Her şirketin yaşadığı en önemli zorluklardan birisi de sattığı bir ürünün ya da emek verdiği bir hizmetin faturasını zamanında ödemeyen müşterilerdir. Aslında hiç birimiz sevmeyiz bu müşterileri, ama zaman zaman da bu müşterilerden biri haline gelebiliriz fark etmeden. Microsoft ise şirketlerin yaşadığı bu zorlayıcı durumu çok uzun zaman önce fark etti ve yeni nesil olarak sunduğu ERP sistemi Microsoft Dynamics 365 Business Central’a bir hatırlatıcı özelliği ekledi. Ve bu hepimizi mutlu etti.

Hatırlatma Özelliği ile Neler Yapabiliriz?

Hatırlatma özelliğinde hatırlatma terimini, hatırlatma işlevini tetikleyen şeyler olarak düşünebiliriz. Konuyu bir örnek ile açıklayalım. Bir müşterimize biz düzenli aralıklarla ve farklı tutarlarda fatura kesiyor olalım. Bu müşterimiz için 10.000 Türk Lirası için bir minimum tutar hatırlatma süresi belirleyebiliriz. Bu, bir müşterinin 10.000 Türk Lirası borcu olduğu anda hatırlatıcımızın tetikleneceğini, müşterimizin hesaplarına herhangi bir faiz veya ücret için borç kaydedilebileceğini ve Business Central’ın oluşturulan tüm hatırlatma seviyelerine bağlı kalacağı anlamına gelir. 

Hatırlatma seviyeleri demişken, hatırlatma seviyeleri nedir? Hatırlatıcı seviyeleri, belirli bir müşteriye hatırlatıcıların ne zaman ve nasıl gönderileceğini nihai olarak belirlemek için ayarlanabilen farklı katmanlar veya koşullardır. Microsoft Dynamics 365 Business Central’da en fazla 6 adet hatırlatıcı içeren 2 seviyeli bir hatırlatıcı oluşturabilirsiniz. 

Şimdi, bir düşünün. Müşterilerimizin bizlere ödeme yapması gerektiğini hatırlatan bir özellik, ne kadar sıradan olabilir! Sonuçta hepimiz gün sonunda hesabımızda para olduğunu görmek istemiyor muyuz?

Ama Durun, Dahası Var!

Business Central’ın Hatırlatıcılar özelliği ile Business Central’ın Geç Ödeme Tahmini uzantısını kullanırsanız, yapabileceklerinizi hayal edin. Hangi ödemelerin hangi müşteriler tarafından gecikeceğini tahmin etmek için yapay zekayı kullanabilirsiniz. Geç ödemeleri ve/veya gecikeceği tahmin edilen ödemeleri tahsil etme konusunda bir adım öne geçin!

“Dynamics 365 Business Central size zamandan, paradan ve hayal kırıklığından tasarruf etmek için günlük görevlerinizi düzenleyebileceğiniz ERP çözümü sunar. Siz de bu çözümden yararlanmak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.”