Business Central ile Power BI

B2F - Microsoft Gold Partner, MS Dynamics 365 > B2F Blog > Business Central ile Power BI
Microsoft Dynamics 365

Business Central ile Power BI

Globalleşen dünyada şirketlerin hızlı ve doğru kararlar alması çok önemli iken;  ekonomik krizler, pandemi gibi etkenler ile daha da önemli bir hal almıştır. ERP sistemleri şirketlerin iş süreçlerini yönetmeye yardımcı olduğu gibi, kararlar almasına da iş zekasını gücü ile yardımcı olmaktadır. İş zekası özünde, karar verme ve eyleme rehberlik edecek şekilde verileri ve veriler arasındaki ilişkiyi anlamakla ilgilidir. Microsoft Business Central farkı tam da bu noktada ortaya çıkmaktadır. Business Central ile POWER BI  teknik olarak aynı platform konumlandırılmış, kesintisiz, online olarak haberleşebilen sistemlerdir. Business Central kullanıcıları; yönetici raporlamalarını bu nedenle POWER BI platformuna taşımaktadır. 

Neden Microsoft Power BI?

Dünyanın en büyük ve en hızlı büyüyen iş zekası platformunu kullanın. Mevzuata uygun, online veri görselleştirmeleri oluşturun ve paylaşın.

 1. Popüler SaaS çözümleri için önceden oluşturulmuş panolar ve raporlar
 2. Online anlık dashboard güncellemeleri
 3. Şirket içi ve buluttaki veri kaynaklarınıza güvenli ve online bağlantı
 4. Soru-cevap işlevini kullanarak sezgisel veri keşfi
 5. Azure Data Warehouse, Azure Streaming Analytics, Azure ML, Office 365 dahil olmak üzere diğer Microsoft ürünleri ve bulut hizmetleriyle entegre

Power BI, tüm verilerinizi tek bir yerde görselleştirmek ve analiz etmek için bir iş analizi hizmetidir. Başka bir deyişle, Power BI verileri analiz eden ve yorumlayan bir iş analitiği paketidir. Power BI yöneticilerimizin cep telefonlarında, tablet ve bilgisayarlarından ulaşabilecekleri ergonomik bir ortam sunmaktadır.

 

 

ERP sektöründe yılların vermiş olduğu tecrübeyi Power BI gücüyle birleştiren B2F yazılım ailesinin siz değerli yöneticilerin karar alma mekanizmalarınızı güçlendirmektedir.

ERP sistem geçişlerinde karşılaşılan başka bir sıkıntı ise eski sistemdeki veriler ile yeni sisteminizdeki verilerin harmanlanması veya başka bir deyişle raporlanmasıdır. Power BI diğer sistemlerden direk veri çekme kabiliyeti olduğu gibi Excel, Csv dosyalarındaki veri çekerek ERP sisteminizdeki veri birlikte big dataya ulaşmanızı yardımcı olabilir. Bu esneklik nedeniyle rakiplerinin bir adım önüne geçmektedir.

ERP seçimi yaparken; bir çok kriteri göz önüne alıyoruz. Tüm şirketimizi  kapsayacak, iş süreçlerimizi kurgulamasını istediğiniz şekilde dizayn edeceğimizi, kurgulayacağımız karar mekanizmaları ile iş akışının hızını artıracak, bilgi, birikimi ile piyasa da faaliyetlerine devam eden B2F Danışmalık şirketinizin gücüne güç katacaktır.

İş Analizi Raporlarını Power BI üzerinden kolaylık tasarlanabilir. Alıcı(Müşteri) veya Satıcı(Tedarikçi) kartlarına ait Karlılık Raporları Power BI üzerinde düzenleyebilir. Alıcı Kârlılığı örneği, satılan ürünleri üreten bir firma için bir dashboard, rapor ve veri kümesi içerir. Bu dashboard, mali işlerden sorumlu bir yöneticimiz tarafından, İlgili departman yöneticileri , ürünler, alıcı ve brüt kâr ile ilgili ana ölçümleri görme amacıyla oluşturulmuştur. Yöneticilerimiz, kârlılığı etkileyen faktörleri ilk anda görebilir.

 • Firma brüt kârı %42,5.
 • 75 müşterisi/alıcısı var.
 • 5 farklı malzeme satıyor.
 • Bütçesindeki gelir yüzde cinsinden en düşük olduğu ayın Şubat, en yüksek olduğu ayın ise Mart olduğu görülüyor.
 • Gelirlerinin çoğunu kuzey ve doğu illerinden elde ediyor. Brüt kâr bütçeyi hiçbir zaman aşmıyor olduğu görülmektedir.
 • Yıl için toplam gelir bütçeye yakın.

Yapay Zeka örneği, kurgusal bir şirket için bir rapor içerir. Contoso satış yöneticisi, ürünlerinin ve bölgelerinin gelir kazanımı/kaybı için önemli katkıda bulunanlarını anlamak, gelirin en yüksek veya en düşük dökümünü belirlemek ve verilerinde anomali olup olmadığını belirlemek için bu raporu oluşturmuştur. Bu örnek, Power BI’ı işle ilgili veriler, raporlar ve panolarla birlikte nasıl kullanabileceğinizi gösteren serinin bir parçasıdır.

Power BI’in bazı özelliklerini gösteren raporları görmek istiyorsunuz. Power BI farklı amaçlara yönelik farklı türlerde örnekler sunar:

 • Satış ve İade Örneği Power BI raporu & raporları için veri B2F demo talebinde bulunabilirsiniz. Power BI Desktop’da açıp inceleyebilir veya B2F’den yardım alabilirsiniz.
 • Yapay Zeka örneği Power BI raporu. Raporda ana etmenler, ayrıştırma ağacında kök neden analizi ve anomali algılama gibi Power BI yapay zeka özelliklerini keşfetmek için B2F’den yardım alabilirsiniz.
 • Business Central ERP veri modelini inceleyebilir veya Excel çalışma kitabını bir Power BI raporu için veri kaynağı olarak kullanabilirsiniz. Excel dosyasındaki basit bir düz tablo olan Finansal verilere ait örneğini, satışları segmentlere ve ülkelere/bölgelere göre bölünmüş kurgusal ürünleri içeren veriler yer alır. Bu sayede bir Power BI raporuna yönelik yararlı örnekleri görebilirsiniz.

Siz de bir ERP ve BI çözümü arayışı içerisindeyseniz, Microsoft Gold Partneri olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.