Business Central Lisanslama ve Fiyatlama

B2F - Microsoft Gold Partner, MS Dynamics 365 > B2F Blog > Business Central Lisanslama ve Fiyatlama

Yeni bulut tabanlı ERP teknolojilerini devreye almak veya mevcut teknik altyapılarını desteklemek isteyen işletmeler için Dynamics 365 Business Central, güçlü, uygun maliyetli ve kanıtlanmış bir çözümdür. Bununla birlikte, etkileyici özellikler, modüler eklentiler (“uzantılar” veya “extension” olarak adlandırılır) ve dağıtım seçenekleri göz önüne alındığında, işiniz ve ekibiniz için en uygun ve en iyi yaklaşımı belirlemek çok zor olabilir.

Dynamics 365 Business Central, bir iş kurmak, yönetmek ve büyütmek için ihtiyaç duyduğunuz tüm finansal ve süreç yönetimini merkezileştirir. Her modern işletmenin son derece dijital bir ortamda gelişmek için kullanabileceği gerçekten esnek, sezgisel bir çözümdür. Microsoft’un KOBİ’ler için amiral gemisi ERP sistemi olan Business Central, yaygın olarak kullanılan ismi ile Dynamics NAV’ın ileri görüşlü teknolojisini Microsoft Azure ile birleştiriyor. Sonuç, tüm operasyonlarınızın taleplerini karşılayan uygun maliyetli, sağlam, tam bağlantılı ve sonsuz ölçeklenebilir bir mimaridir.

Bu blogda, Business Central’ın lisanslama modellerini ayrıntılı olarak açıklayacağız.

Business Central Lisanslama

Abonelik SaaS (hizmet olarak yazılım) modeli ve Microsoft Azure barındırma için Business Central’ın en yaygın ve en yaygın şekilde yönlendirilmiş lisanslamasına odaklanmak istiyoruz.

Bir SaaS çözümü olarak Business Central’ın işlevselliği, güvenli depolama, bulut barındırma ve iş verilerinize ve uygulamalarınıza kesintisiz erişim içeren aylık abonelik lisansları aracılığıyla sunulur. Donanım, altyapı depolama veya bakım gerektirmez.

Aralarından seçim yapabileceğiniz iki Business Central sürümü vardır; bunların her biri, eklentileri entegre etmeden önce kullanıma hazır işlevselliğinizi belirleyecektir. Ek olarak, Business Central bir “adlandırılmış kullanıcı” modeli kullanır, bu da yazılımı kullanacak herkesin kendi lisansına ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Bu, Business Central’ın öncülü Dynamics NAV’ın ‘eşzamanlı’ lisans modelinden bir sapmadır. 

Bu, yazılım maliyetlerinizin fırlayacağı anlamına gelmez; bu, yalnızca kuruluşunuzda kimlerin tam kullanıcı lisansı aldığını ve daha düşük bir maliyetle başka hangi ek kullanıcı lisanslarına ihtiyaç duyacağınızı belirlemeniz gerektiği anlamına gelir.

Microsoft Dynamics 365

Essentials

Microsoft Dynamics 365

Business Central Premium

Yukarıda “Business Central Temel” altında listelenen tüm temel işlevleri içeren “temel model”.

Ek Üretim ve servis modülleri ile  birlikte tüm Essentials işlevlerini içerir.

70$ kullanıcı/ay

$100 kullanıcı/ay

Yukarıdaki fiyatlar ‘Tam’ lisanslamayı yansıtmaktadır, ancak tüm çalışanlar bunu talep etmeyebilir. Bu tür düşük öncelikli kullanıcılar için ek paketler aşağıdaki gibidir: 

Team Member Lisansı

Cihaz Lisansı

Business Central için sınırlı, salt okunur bir lisans. Aboneler platformdaki herhangi bir şeyi okuyabilir.

Mevcut verileri ve girişleri günceller.

Bir kullanıcıya atanan iş akışındaki görevleri onaylar veya reddeder.

Bir satış veya satın alma teklifi oluşturur, düzenler ve siler.

Kişisel bilgileri oluşturur, düzenler, siler.

Onay için iş zaman çizelgelerini girer.

Dynamics 365 lisansıyla Power Apps veya Power Automate Kullanım Haklarına sahip olur.

Bir cihaz lisansı, genellikle birden fazla kullanıcının aynı cihaza erişim gerektirdiği durumlarda, Business Central’a cihaza özel erişim sağlar. Herhangi bir sayıda kullanıcı, benzersiz oturum açma bilgileriyle cihaza erişebilir, ancak ayrı kullanıcı lisansları gerektirmez. Cihaz Lisansları, Satış Noktası, Mağaza Yönetim Cihazları, Mağaza Yönetim Cihazları ve Depo Cihaz Yönetim Cihazlarını içerir.

$8 kullanıcı/ay

$40 cihaz/ay

 

Business Central Çoklu Tenant Seçenekleri

Yukarıda incelenen lisanslama ve paketler basit olsa da, işletmeler için bazı çok kiracılı SaaS lisanslama seçenekleri mevcuttur. Bunlar genellikle Business Central dağıtımlarını diğer şirketlerle paylaşmak, ancak müşteri verilerini ayrı olarak segmentlere ayırmak isteyen üçüncü taraf barındırma şirketlerine, muhasebe şirketlerine ve hizmet sağlayıcılara sunulur. 

 

Siz de bir ERP çözümü arayışı içerisindeyseniz, Microsoft Gold Partneri olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.