Business Central Merak Edilenler

B2F - Microsoft Gold Partner, MS Dynamics 365 > B2F Blog > Business Central Merak Edilenler
Hakkındaki Tüm Sorularınızı Cevaplıyoruz!

Microsoft Dynamics 365 Business Central

Müşteri adaylarımızdan hafta boyunca Business Central ile ilgili birçok soru alıyoruz. Ve sorular genellikle aynı oluyor. Madem öyle, biz de dedik ki sizin kafanızda sorularınız, bizim ise vermek istediğimiz cevaplarımız var. O zaman hiç vakit kaybetmeden başlayalım.

Business Central bir ERP midir?

Microsoft Dynamics 365 Business Central kesinlikle eksiksiz bir ERP sistemidir. Finansal yönetim, yapay zeka, müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), elektronik hizmetler, insan kaynakları yönetimi (İK), proje yönetimi, tedarik zinciri yönetimi, depo yönetimi ve envanter, hizmet siparişi yönetimi ve üretim yönetimi için yetenek ve işlevselliğe sahiptir.

Business Central bir CRM midir?

Teknik olarak, hayır değildir. Bazı temel CRM yeteneklerine sahip bir kurumsal kaynak planlama yazılımıdır. Çoğu zaman bu CRM yetenekleri birçok işletme için fazlasıyla yeterlidir. Ancak, daha fazla işlevselliğe ihtiyacınız varsa Business Central, size gerçek zamanlı deneyim sunmak için Microsoft Dynamics 365 Sales ile tam olarak bütünleşir.

Business Central SaaS mıdır?

Evet, Business Central’ın Hizmet Olarak Yazılım (SaaS) olan bir teklifi vardır. Business Central, bulutta olmak istemeyen kuruluşlar için SaaS olmayan bir şirket içi sürümüne de sahiptir. Bu, Business Central’ı rakiplerinden ayıran önemli bir farklılıktır.

Business Central, NAV ile aynı mıdır?

Business Central için en hileli sorulardan biri olabilir. Business Central, Dynamics NAV platformu üzerine kurulmuştur ve NAV 2018 sürümünün bir sonraki güncellenmiş versiyonudur. Dolayısıyla, bu soruların cevabı kişisel tercihlere bağlı olarak hem evet hem de hayır olabilir. 

Business Central’daki her nesne genişletilebilir mi?

Microsoft’a göre, yalnızca Genişletilebilir Özelliği (Extensible Property) “true” olarak ayarlanmış sayfalar genişletilebilir.

Business Central ne yapabilir?

Business Central, stratejik kararların alınmasına olanak tanıyarak kuruluşunuzun uçtan uca veriye dayalı yönetilebilmesini sağlar. Business Central’ın yapabildiği o kadar çok şey var ki, bunu ayrı bir blog yazısında vermeyi uygun görüyoruz.

Neden Business Central?

Kuruluşlar birkaç nedenden dolayı Business Central’ı seçiyor, ancak bizce gerçekten öne çıkan üç sebep var. İlk sebep, ERP yazılımlarının diğer Microsoft yazılımlarıyla sorunsuz bir şekilde entregre çalışabilmesini istemeleridir. Raporlama için Power BI veya elektronik tablolar için Excel gibi ürünlerden bahsediyoruz.

İkinci neden, kullanıcıların fiyat noktasıdır. Kullanıcı başına ödenen miktar ve karşılığında alınan hizmet kalitesini gördüklerinde Business Central vazgeçilmez oluyor.

Üçüncü ve son neden, gelişmiş işlevsellik ve Business Central’ın yerinde veya bulut tabanlı yazılım olma yeteneğidir. Pek çok işletmenin buluta geçtiği bir sır değil, ancak bazılarının o kadar çok özelleştirmesi var ki, önce Business Central on-premise v14.0’ı yükseltmek veya satın almak mantıklı geliyor. Bu şekilde, nesne değişikliklerinizi yeni yazılımınızda tutabilir ve ardından tam uzantılara ve bir bulut geçişine geçişi planlayabilir ve başlatabilirsiniz.

Business Central ne kadar?

Business Central fiyatlandırması için bizimle iletişime geçmenizi rica ediyoruz. İletişim sayfamızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Business Central nasıl öğrenilir?

Business Central’ı öğrenmenin birçok farklı yolu vardır. Bizimle konuşabilirsiniz ve eğitim ayarlayabiliriz. Microsoft Learn’de ücretsiz dersler alabilirsiniz ve farklı YouTube videolarını görüntüleyebilir veya çevrimiçi olarak farklı dokümanları okuyabilirsiniz.

Business Central nasıl güncellenir?

Business Central’ın bulut sürümünü kullanıyorsanız, aksi planlanmadıkça otomatik güncellemeler her ay otomatik olarak uygulanacaktır. Business Central’ı yerinde kullanıyorsanız, ne sıklıkta güncelleme yapmak istediğiniz konusunda Microsoft Gold Partneri olarak bizimle görüşebilirsiniz.

Business Central Sandbox (korumalı alanı) nedir?

Business Central sanal alanı, üretim ortamlarınızdan ayrı bir test ortamıdır. Genellikle farklı kurulumları, güncellemeleri ve uygulamaları test etmek için kullanılır.

Siz de bir ERP çözümü arayışı içerisindeyseniz, Microsoft Gold Partneri olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

B2F | Business to Future | Marketing Team