Business Central ve Excel

Microsoft Dynamics 365 Business Central ve Excel

Microsoft Dynamics 365 Business Central’ın Excel’de Düzenle ve Excel’de Aç özelliklerini yakından inceleyelim. Her iki özellikte de bulunan sayfanın üst kısmındaki paylaş simgesine tıklayarak, içeriklerinizi Excel’e aktarabilirsiniz. Peki, ikisi arasındaki fark nedir?

Excel’de düzenle

Business Central Excel’de Düzenleme özelliği, bilgilerinizi Excel’e aktarır ve burada bilgilerinizi düzenleyebilir ve ardından verilerinizi Excel’den tekrar Business Central’da yayınlayabilirsiniz. Değişikliklerinizi Business Central’a manuel olarak girmeniz gerekmez.

Excel’de aç

Business Central Excel’de Aç özelliği, bilgilerinizde değişiklik yapabileceğiniz ancak bu değişiklikleri tekrar Business Central’da yayınlayamayacağınız şekilde Excel’e aktarır. Bu değişiklikleri yalnızca Excel’de kaydedebilirsiniz. Bu değişiklikleri Business Central‘ınıza yansıtmak istiyorsanız, Business Central’daki bilgileri manuel olarak güncellemeniz veya varsa Excel’de Düzenle özelliğini kullanmanız gerekir.

Bu Özellikleri Nasıl Kullanacağız?

1. Business Central’da sayfanın üst kısmında bulunan paylaşım simgesini seçin.

Bulunduğunuz sayfaya bağlı olarak, açılır menüden Excel’de Aç ve/veya Excel’de Düzenle seçeneklerini görürsünüz.

2. Kullanmak istediğiniz özelliği tıklayın.

Bu makalenin amacı için biz Excel’de Düzenle’yi seçeceğiz ve ardından dosyamızı kaydetmemiz istenecek.

3. Dosyanızı Excel’de açın. Düzenlemeyi etkinleştir’i seçtiğinizden ve Business Central’da oturum açtığınızdan emin olun.

Excel, bunun Business Central’dan bir dosya olduğunu otomatik olarak algılayacaktır ve Microsoft Dynamics yan bölmesini açacaktır.

4. Bilgileri güncelleyin.

Müşterinin e-posta adresi “helen.ray@contoso.com” iken “michael@contoso.com” olarak değiştirmeye karar verdik.

5. Değişikliklerinizi tekrar Business Central’da yayınlayın.

Değişikliklerinizi Business Central’da yayınlamadan önce belgenizi kaydetmeniz gerekmez. Değişiklikler genellikle yalnızca birkaç dakika sürer ve tamamlandığında Dynamics 365 yan bölmesinin altında Yayınlama Başarılı mesajı görürsünüz.

 

Excel’inizi Business Central ile nasıl entegre edebileceğinizi gösteren Microsoft’un videosuna göz atın!

 

Siz de bir ERP çözümü arayışı içerisindeyseniz, Microsoft Gold Partneri olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.