Business Central’a Yeni Gelen 5 Özellik

B2F - Microsoft Gold Partner, MS Dynamics 365 > B2F Blog > Business Central’a Yeni Gelen 5 Özellik
Microsoft Dynamics 365

Business Central 2022 Wave2

#1 – Çalışma Sayfalarında Esnek Sıralamayı Kullanabilirsiniz. 

Bir sütun adı seçerek ve her iki sayfada da satırları sıralamanızı sağlayarak, Planning Worksheet (Planlama Çalışma Sayfası) ve Requisition Worksheet (Talep Çalışma Sayfası) ile çalışma yöntemleriniz uyumlu hale  geliyor.

Planlama Çalışma Sayfası, çok düzeyli üretim siparişleri için kullanılabileceğinden, Talep Çalışma Sayfası’ndan hala biraz farklıdır. Varsayılan olarak, satırlar Item No (Kalem No) alanına göre sıralanır. Çok düzeyli sipariş satırlarını göstermek için, aynı siparişteki farklı kalemleri gruplandırmak üzere Ref. Sipariş No alanına göre sıralayabilirsiniz. MPS Siparişi ve Planlama Düzeyi alanları, satırların hiyerarşisini netleştirmeye yardımcı olabilir.

#2 – Aramada Daha Fazla Sayfa Görebilirsiniz. 

Belge satırları içeren sayfalar genellikle belirli analizler için kullanılır. Artık orijinal veya filtrelenmiş bir görünüme kolay erişim için ürün içi arama alanı ve ana sayfanızdaki belgelere yer imi bağlantıları aracılığıyla onları bularak daha üretken olabilirsiniz.

 

#3 – Seçimler dahil projelerde kullanılan öğeleri izleyebilirsiniz.

İş planlama satırlarından, iş planlama satırı için parti, seri numaraları veya paket ayrıntılarını tanımlayabilmeniz için Kalem Takip Satırları sayfasına erişin.

Bu şekilde, sonraki aşamalarda gerçek tüketimi hızlandırırsınız ve çekme ve planlama senaryolarının kilidini açarsınız.

BC 2022 Wave2’de, ürün izleme modülü, iş planlama satırlarını kapsayacak şekilde genişletildi. Kullanıcılar,  Item Tracking Window (Kalem İzleme Penceresi) eylemini Job Planning Lines (İş Planlama Satırları) sayfasında bulabilir ve belirli bir parti, seri veya paket numarasını daha erken bir aşamada tanımlayabilir. Ürün takibi ayrıca envanter seçimleri veya belirli ürün takibi için planlama gibi bir dizi senaryo için bir ön koşuldur.

#4 – EDI (Exchange Data Improvements) Veri alışverişi iyileştirmelerini kullanabilirsiniz. 

Harici dosyalardan alınan verilerle belirli tablolardaki veri alışverişini kolaylaştırabilirsiniz.

Elektronik belgeler göndermek ve almak veya banka verilerini veya maaş bordrosu, döviz kurları ve kalem katalogları gibi diğer verileri içe ve dışa aktarmak gibi belirli tablolardaki verileri harici dosyalardan gelen verilerle değiş tokuş edecek şekilde Business Central’ı kurabilirsiniz. BC 2022 Wave2’de, yeni özellikler ekleyerek ve farklı veri türleri ile çalışmayı kolaylaştırarak bu yetenek geliştirildi. 

İyileştirmeler arasında, seçilen bir alana göre gruplandırma, sonuçları sıralamak için anahtar dizini kullanma ve Field Lookup (Alan Arama) gibi yeni dönüştürme türleri yer alıyor.

#5 – Talep sayfasında rapor düzenini seçebilirsiniz. 

Kullanıcılar, istek sayfasında hangi rapor düzenini kullanacaklarını seçebilirler. Bu, özellikle Excel düzenleri için farklı rapor düzenlerini farklı amaçlar için kullanmayı kolaylaştıracaktır.

İstek sayfasında, kullanıcılar, rapor için mevcut rapor düzenleri arasından seçim yapmak üzere bir açılır menü kullanabilir.

Bu özellik, şirketinizin aynı rapor veri kümesi için birden çok düzene (Excel düzenleri gibi) sahip olmasını sağlar. Örneğin, bir planlama toplantısı için bir düzeniniz ve yönetim kurulu toplantısı için farklı bir düzeniniz olabilir.

 

Business Central 2022 Wave2’de yenilikler bunlarla sınırlı değil. Geliştirmelerin bir kısmını daha sizlere aktarıyor olacağız. Bizi takipte kalın. 

Siz de bir ERP çözümü arayışı içerisindeyseniz, Microsoft Gold Partneri olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.