Büyük Bir Şirket Business Central ERP’yi Kullanabilir Mi?

B2F - Microsoft Gold Partner, MS Dynamics 365 > B2F Blog > Büyük Bir Şirket Business Central ERP’yi Kullanabilir Mi?
Microsoft

Büyük Bir Şirket Business Central ERP'yi Kullanabilir Mi?

Microsoft Dynamics 365 Business Central (BC), hem küçük bir işletme hem de büyük bir işletme tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bu nedenle, insanların Business Central’ın küçük işletmeler için uygun olduğuna ya da tam tersi sadece büyük işletmeler için uygun olduğuna inanmaları mümkündür. Ya da şunu düşünebilirsiniz; BC büyük müşterilerle başa çıkamaz. Pekala, hadi tüm bu söylentileri ve dedikoduları bir kenara koyalım. BC, büyük müşterilerle kesinlikle başa çıkabilir. 🙂 

Microsoft Business Central’ı Kullanabilecek Büyük Şirket Tanımı

Büyük bir şirket; kullanıcı sayısı, veritabanlarının boyutu, Microsoft API çağrılarını kullanan birden çok yazılım programı, günlük olarak gönderilen Satış Siparişlerinin miktarı, bir satış siparişindeki satır sayısı gibi pek çok şeyle tanımlanabilir. Buradaki önemli nokta, bunların Microsoft için önemli olmamasıdır. Önemli olan tek şey, bir işletmenin kullandığı kaynakların miktarıdır. Ayrıca Microsoft, bir müşteri aşağıdakilerden herhangi birini karşılar veya aşarsa iş ortaklarını önceden daha fazla test yapmaya teşvik eder:

Tablolardaki Kayıtlar

 • 1.000 Kullanıcı Tablosu Kaydı
 • 800.000 Satış Faturası Başlık Tablosu
 • 3.500.000 Kalem Defter Giriş Tablosu
 • 17.000.000 G/L Giriş Tabloları

Veri

 • 400 GB veya daha fazlası
 • 160 GB, geçiş aracı kullanılarak şirket içi ortamdan buluta taşınması

Tarayıcı Etkileşimleri (sayfa açma, sayfa kapatma, yeni sekme açma vb.)

 • 1 saniyede 23
 • 1 günde 385.000

Web Servis Çağrıları (API, SOAP, OData)

 • 1 dakikada 5.700
 • 1 günde 2.700.000

İşlemler

 • Bir günde 6.000 satış siparişi verilmesi
 • Bir Satış Siparişinde 3.300 satır

 

Büyük Şirketler Microsoft Business Central’ı Nasıl Kullanıyor?

Business Central’ı kullanacak büyük bir şirket kayıt sırasında bir Azure veritabanı alır. Microsoft daha sonra bu Azure veritabanında akıllı bir Load Balancer ile bir işlem katmanı oluşturur. İşlem katmanı, 5 sanal makineden oluşan bir küme içerir. BC programınız Microsoft’tan daha fazla kaynak kullanmaya başladığında, akıllı Load Balancer yükü dengelemeye ve BC’yi otomatik ölçeklendirmeye başlar.

Akıllı Load Balancer nedir? Load Balancer, daha fazla kaynak için BC’den gelen talebi görür, küme içindeki sanal makinelerin CPU yük kullanımını analiz eder ve ardından sisteminizi düşük kullanımı olan bir sanal makineye yerleştirir. Örneğin, kümenizin BC, Power BI, Microsoft 365 ve D365 Sales için tek bir sanal makineye sahip olduğunu varsayalım. Ayrıca kümenizin Microsoft’un önerilen kullanım numarasının üzerinde çalıştığını varsayalım. Load Balancer bunu algılar ve önceki sanal makine kullanımını azaltmak için hemen BC’yi (veya farklı bir yazılım programını) kümenizdeki başka bir sanal makineye aktarır. Bu, bilgi işlem katmanınızda bulunan kümenizdeki BC yazılımının, zamanın %99’undan daha yüksek bir performansta çalışmasını sağlar.

Load Balancer, sanal makine yük kullanımının %60’ına ulaştığında otomatik ölçeklendirme yoluyla yükü dengeleme sürecini başlatır. %60 işareti, bu işlemin başlaması için nispeten düşüktür, çünkü bu saniyeler içinde gerçekleşen ve zamanın %99’unda BC kullanıcısı tarafından fark edilmeyen sorunsuz bir işlemdir. Bununla birlikte, %60’lık detay için Microsoft’u takdir ediyoruz çünkü bu, sanal makinenin büyük olasılıkla hiçbir zaman %100 kullanıma ulaşmayacağını garanti ediyor.

5 sanal makinenin tümü %60 veya daha yüksek kullanımdaysa ne olur?

Business Central kullanan büyük bir işletme, kümelerinde %60 veya daha yüksek kullanımda 5 sanal makinenin tümüne sahipse, Load Balancer otomatik olarak 6., 7. veya kullanım talebini 60’ın altına düşürmek için gereken sayıda sanal makine oluşturacaktır. Kısacası, hiç boşuna endişelenmeyin!

Sorun işlem katmanı değilse ne olur?

Sorun işlem katmanı değilse, Microsoft otomatik olarak Azure Veritabanına bakar. Tüm Azure veritabanları, Microsoft’un izlediği belirli bir kapasiteye sahiptir. Veritabanı kullanımı kapasitenin %80’ine ulaşırsa, Microsoft bunu aşırı yüklenmiş olarak kabul eder ve otomatik olarak boyutunu artırır. Sonuç, daha düşük veritabanı kullanımıdır.

Çözüm

Business Central’ı ERP yazılımı olarak kullanmak isteyen büyük bir şirketin, küçük bir şirketten farkı yoktur. Microsoft, BC kullanan 1 kullanıcılı işletme ile BC kullanan 1000 kullanıcılı işletme arasında ayrım yapmaz. Depolama yetenekleri tamamen aynıdır. 🙂

Siz de Business Central hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz, bizimle iletişime geçebilirsiniz.