Dynamics 365 Business Central’ın 10 Avantajı

B2F - Microsoft Gold Partner, MS Dynamics 365 > B2F Blog > Dynamics 365 Business Central’ın 10 Avantajı

Dynamics 365 Business Central'ın 10 Avantajı

Kullanımı kolay, uyarlanabilir ve bulutta ya da şirket içinde uygulanan hepsi bir arada akıllı ERP çözümü arayan küçük ve orta ölçekli şirketler için özel olarak tasarlanan Dynamics 365 Business Central, güçlü ve esnek bir çözümdür. Dynamics 365 Business Central’ı kullanmak, dijitali benimsemeye hazır şirketler için birçok avantaj sağlar.

Business Central, şirketinizin birbirine bağlı olmayan çok sayıda sisteminin tek bir sistemde birleştirmesini sağlarken, tümü Word, Outlook ve Excel gibi Office 365 ürünlerinizin içinden yapılabilen otomatik süreçler ve iş akışları aracılığıyla üretkenliği artırır.

1. Uygun Maliyetli Çözüm

Dynamics 365 Business Central’ı kullanmak, masraflarını düşürerek, hızlı nakit akışının sağlanmasına yardımcı olur. Bu yüzden, Business Central nakit akışını yönetmek isteyen küçük veya orta ölçekli bir şirketin ilk tercihi olmalıdır. Bulut ERP’nin minimum altyapı yatırımı ve yükseltme veya bakım maliyeti olmaması gibi avantajlarından şirketler yararlanabilir. Aboneliğe dayalı aylık sabit fiyat yaklaşımı, önemli bir ön ödeme ihtiyacını ortadan kaldırır ve ileriye dönük harcamalarınızın tahmin edilebilir olmasını sağlar.

Alternatif şirket içi çözümlerle karşılaştırıldığında, Business Central sunucu, yönetim, uzman Bilgi Teknolojileri personeli ve diğer masraflara olan ihtiyacı ortadan kaldırarak size para tasarrufu sağlar. Son olarak, Business Central kutudan çıkar çıkmaz kullanıma hazırdır ve hiç vakit kaybetmeden çalışır duruma gelmenizi sağlar. Sizce de süper değil mi? 

2. Merkezi Veri Deposu

Dynamics 365 Business Central, şirketinizin tüm verilerini departmanlar arasında paylaşabilen tek bir kaynakta tutulmasına yardımcı olur. Bu, verilerinizin mevcut en güncel bilgilerle gerçek zamanlı olarak sürekli güncellenerek güvenli, merkezi bir yerde tutulacağı anlamına gelir. Karar verirken ya da finansal raporlar oluştururken, kuruluş genelinde paylaşıldığı için işletmedeki herkes aynı verileri kullanabilir.

Veri raporlarına ve analizlere hızlı bir şekilde erişmenizi sağlayan önceden yüklenmiş panolar! Kulağa efsane gibi gelmiyor mu? Finans, muhasebe, satış, satın alma ve envanter genelinde bağlantılı verileri kullanarak, daha iyi iş seçimleri yapabilecek ve şirketinizin gelişimini hızlandırabileceksiniz.

3. ERP ve CRM İşlevlerini Birleştirir!

Business Central bir kurumsal kaynak planlama (ERP) sistemi olsa da, müşteri deneyimlerini geliştirmenize ve müşterilerinizle olan bağlantılarınızı güçlendirmenize yardımcı olabilecek özelliklere de sahiptir. CRM yetenekleri, müşteri etkileşimlerini takip etmenize ve satış döngüsü boyunca satış, çapraz satış ve yenileme olanakları hakkında bilgi edinmenize olanak tanır.

Bireysel tüketiciler ve şirketler, özelleştirebileceğiniz değişken fiyat ve indirim planlarından yararlanabilir. Müşteri deneyimi açısından, diğer şeylerin yanı sıra müşteri iadeleri veya satış sonrası sorunlarla ilgilenebilir, servis taleplerini ele alabilir, onarım ayrıntılarını izleyebilir ve sorulara hızlı ve verimli bir şekilde yanıt verebilirsiniz.

4. Depo ve tedarik zinciri yönetimi

Dynamics 365 Business Central’da bulunan birçok işlev arasında ambar ve tedarik zinciri yönetimi özellikleri yer alır. Tahmine dayalı stok yenileme kullandığınızda, satış tahminlerine ve beklenen stok tükenmelerine dayalı olarak satın alma siparişlerini otomatik olarak oluşturarak tedarik zincirinizin verimliliğini artırabilirsiniz.

Depo depolama tesislerinizdeki optimum mal düzenini belirlemek için şablonları kullanarak, kabul ve depolama departmanlarınızın verimliliğini de artırabilirsiniz.

5. Esnek olma yeteneği

Bulut bilişim sayesinde artık sizin ve çalışanlarınızın iş verilerinize hızlı bir şekilde erişmesi mümkün. Bu, şirketinizi istediğiniz zaman, istediğiniz yerden, istediğiniz cihazdan pratik bir şekilde yönetebileceğiniz anlamına gelir. Uzaktan çalışmanın hızla yeni normal haline geldiği günümüz dünyasında rekabetçi olmak söz konusu olduğunda, uyum sağlayabilmek başarı için esastır. Bu uyarlanabilirlik aynı zamanda Business Central‘ın kolayca genişletilebilir olduğu anlamına gelir ve şirketinizin gereksinimleri arttıkça kolaylıkla genişlemenize olanak tanır.

6. Proje yönetimini kolaylaştırır.

Dynamics 365 Business Central’ı kullanmak, finans, muhasebe, ambar ve müşteri ilişkileri yönetimi (CRM) özelliklerine ek olarak proje yönetimi için araçlar sağlayarak projeleri zamanında tamamlamanıza olanak tanır. Proje zaman çizelgeleri, karmaşık görev maliyetlendirme ve raporlama araçlarının yardımıyla projeler oluşturun, yönetin ve ilerlemelerini izleyin. Gelecekteki kapasite ve satış fırsatlarına hazırlanarak kaynak seviyelerini de yönetebilirsiniz. Son olarak, projelerinizin ilerleyişi hakkında gerçek zamanlı bilgiler ve karlılığı korumanıza yardımcı olacak diğer veriler elde edebileceksiniz.

7. Sorunsuz entegrasyonlara izin verir.

Dynamics 365 Business Central’ın Office 365 gibi diğer Microsoft iş uygulamalarıyla kolayca etkileşime girmesi, kuruluşlarında Office 365 gibi diğer Microsoft iş uygulamalarını zaten kullananları memnun edecektir. Ayrıca, standart bir özellik olarak Microsoft Power BI panolarına zaten sahiptir. Belirli bir iş gereksinimini daha da özelleştirmek ve yerine getirmek için, çözümünüzü daha da kişiselleştirmek için Microsoft AppSource’tan veya Microsoft Dynamics iş ortağınızdan uygulamaları veya uzantıları indirebilir ve entegre edebilirsiniz.

8. Veri güvenliği ve uyumluluğu

Dynamics 365 Business Central’ı kullanmak, şirketinize büyük bir güvenlik sağlayabilir. Verilerinizin yedeklenmesini ve bulut tabanlı bir çözüm olarak güvenli bir şekilde saklanmasını garanti etmek için yerleşik yeteneklerle birlikte gelir. Yetkilendirme, kimlik doğrulama, veri şifreleme ve denetleme gibi çeşitli özellikler ekleyerek uygulamanızın güvenliğini artırabilirsiniz.

Dynamics 365 Business Central, müşterilerin, uluslararası iş yapıyorlarsa verilerinin toplanması ve yerel düzenlemelerle uyumlu tutulması için ayarları özelleştirmesine olanak tanır.

9. Daha hızlı uygulamalar

Firmalar, sistemden kendi ihtiyaç ve istekleri doğrultusunda diğer çözümlerle birlikte faydalanabilir ve böylece kapsamlı bir değişikliğe ihtiyaç duymadan hedeflerine ulaşabilirler.

10. Mükemmel destek ve daha erişilebilir yükseltme

Eklentilerin ve özelleştirmelerin artık ana ürünün bir parçası olarak üretilmemesi, destek sağlamayı daha kolay hale getiriyor. İşlevsel değişiklikler iyi belirlenmiş ve izole edilmiştir, bu da programın nasıl kullanılacağını ve ona destek sağlamayı daha kolay anlamayı sağlar. Yazılım yükseltmelerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, zaman içinde hangi değişikliklerin ve değişikliklerin meydana geldiğini ve bunların mevcut sürüme nasıl entegre edilmesi gerektiğini kapsamlı bir şekilde incelemek artık gerekli değildir.

Çözüm

Microsoft, Dynamics 365 Business Central kullanan küçük ve orta ölçekli şirketler için kurumsal kaynak planlaması alanındaki lider konumunu sürdürmektedir. Gerçekte, Business Central’ın yukarıda bahsedilen önemli avantajlarıyla Microsoft, pazardaki konumunu daha da güçlendiriyor. Her işletme, Business Central’ın uygun iş ortağının sektör uzmanlığıyla birleştiğinde çok güçlü bir çözüm oluşturan son derece güçlü, kapsamlı ve kullanıcı dostu ERP platformundan yararlanabilir. İşte bu iş ortağını arıyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.