Dynamics 365 Depolama Alanı Kapasite Değişikliği

B2F - Microsoft Gold Partner, MS Dynamics 365 > B2F Blog > Dynamics 365 Depolama Alanı Kapasite Değişikliği
Microsoft Dynamics 365 Business Central

Dynamics 365 Depolama Alanı Kapasite Değişikliği

Microsoft Dynamics 365 Business Central bulutta kullanıldığında 80 GB veritabanı depolama sınırına ve 40 GB dosya depolama sınırına sahiptir. Şirketlerin çoğu için bu alan fazlasıyla yeterliydi. Ancak şirketinizin çok daha fazlasına ihtiyacı varsa, onu satın almanız gerekiyordu ve bu bir zamanlar pahalıydı. İyi haber şu ki, 1 Temmuz 2021’den itibaren Dynamics 365 Business Central depolama alanı değişiklikleri yürürlüğe girdi ve bu değişiklikler müşteriler için son derece faydalı oldu. 

Business Central müşterileri varsayılan olarak tüm ortamlarında (production ve sandbox) 80 GB’a kadar veritabanı depolama kapasitesi kullanabilir. Bu sınır, tüm ortamlarında veritabanı kapasitesi kullanımının toplamının 80 GB’ı geçmemesi gerektiği anlamına gelir. Bir kullanıcı bu sınırı aşarsa, Microsoft ek ortamlar oluşturan yönetim eylemlerini kısıtlar. Depolama sınırının aşılması, mevcut ortamlarda işlem işlemeyi kesintiye uğratmaz.

Bazı işletmelerin ek depolama gerektirebilecek benzersiz senaryoları vardır. Daha fazla alana ihtiyaç duyan kuruluşlar için ekstra veritabanı kapasitesi satın alma seçeneği vardır.

Dikkat !

Premium ve Essential abonelik türleri, her Business Central müşterisine ücretsiz olarak 1 production environment ve 3 sandbox environment ortamı sağlar. Müşteri daha fazla production environment ortamına ihtiyaç duyarsa, CSP iş ortağı aracılığıyla ek ortamlar satın alabilir. 1 production environment, 3 sandbox environment ortamı ve 4 GB ek, kullanıcı çapında veritabanı kapasitesi ile birlikte gelir.

Yöneticiler, Business Central yönetim merkezinde ek ortamlar oluşturabilir. Ortamlar, müşterinin mevcut ortamlarının çalıştığı ülkeler veya bölgeler dahil olmak üzere Business Central’ın kullanılabilir olduğu herhangi bir ülke veya bölgede oluşturulabilir ve kullanılabilir. Ortam kotası, Business Central yönetim merkezinde yeni bir ortam oluşturmaya veya mevcut bir ortamı kopyalamaya çalıştığınızda uygulanır.

Varsayılan depolama kapasitesinin yanı sıra müşteri, sahip olduğu Business Central lisanslarının sayısına bağlı olarak ek depolama kapasitesi hakkına sahiptir:

Lisans türü Ek depolama alanı (bu türdeki her lisans için)
Premium 3 GB
Essential 2 GB
Device 1 GB

Müşteriler, mevcut lisanslarına aşağıdaki eklentileri kullanarak Microsoft iş ortakları aracılığıyla ek veritabanı kapasitesi ve ortamları satın alabilir:

  • Dynamics 365 Business Central Veritabanı Kapasitesi (1 GB)
  • Dynamics 365 Business Central Veritabanı Kapasitesi (100 GB)
  • Dynamics 365 Business Central Veritabanı Kapasite Aşımı (1 GB)

*Bu düşük fiyatlı eklenti, yalnızca en az bir Dynamics 365 Business Central Veritabanı Kapasitesi (100 GB) eklentisi satın alan müşteriler tarafından kullanılabilir.

  • Dynamics 365 Business Central Ek Ortam Eklentisi

Business Central’da Kullanıcı Başına Daha Fazla Depolama

1 Temmuz 2021’den itibaren Microsoft, 80 GB’lık veritabanı depolama sınırını tüm müşterilerin kullanımına sundu ve ayrıca size Business Central Essentials kullanıcısı başına ekstra 2 GB ve Business Central Premium kullanıcısı başına 3 GB ek ücret ödemeden ekstra depolama alanı sağladı. 

Siz de bir ERP çözümü arayışı içerisindeyseniz, Microsoft Gold Partneri olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.