Dynamics 365 ile Kağıt Tabanlı Bir Depodan Dijital Depoya Geçmek

B2F - Microsoft Gold Partner, MS Dynamics 365 > B2F Blog > Dynamics 365 ile Kağıt Tabanlı Bir Depodan Dijital Depoya Geçmek
Microsoft Dynamics 365

Kağıt Tabanlı Bir Depodan Dijital Depoya Geçmek

Microsoft Dynamics 365 Business Central Depo Yönetim Sistemi, alan kullanımını optimize etmeye ihtiyaç duyan, depolarını geleneksel ve verimsiz yöntemler ile yönetmek istemeyen şirketler içindir. Depo Yönetim Sistemi, bir depodaki kalemleri bölge ve depo düzeyine göre yönlendirmeli yerleştirme ve toplama gibi daha gelişmiş depo süreçleri için işlevsellik sağlar. Dijital Depo Yönetimi’nin 5 avantajına gelin birlikte göz atalım. 

1. Kağıtsız İşlemler

Bu muhtemelen Dynamics 365 kullanmaya başladığınız andan itibaren en görünür olacak gelişmedir. Depo süreçlerinde kağıttan kurtulmak, yalnızca malzemelerin satın alınmasını etkilemekle kalmaz, aynı zamanda deponuzdaki kağıt kullanımına katlanarak artan bakım ve yönetim bütçesine de yansır. Ancak, kağıdın yerini mobil tarama cihazları aldığında en büyük ve en önemli kazanımlar, çalışanlar tarafından yapılan günlük işlerde görülür. Depo çalışanlarının yazı yazmak, işaretlemek veya kağıt üzerinde not almak ve ardından ERP’ye yeniden girmek için harcadıkları yoğun saatler, süreçlerin dijitalleştirilmesinden sonra ortadan kalkar ve çalışanlarınız bu saatlerini daha verimli işler yapmak için harcarlar.

Depo dışında çalışan çalışanlar da kağıtsız bir ortamdan faydalanır. Depo yönetimi otomatikleştirildiğinde, ERP verilerinin geçerliliği önemli ölçüde iyileştirilir.

Ayrıca şirketinizin kağıt kullanımını azaltarak sağladığı çevresel etki de göz ardı edilmemelidir. Bu, işinizin her sektörü üzerinde çok olumlu bir etkiye sahip olacağı gibi, depo süreçlerinde yer alan her çalışanın rahatlığını ve memnuniyetini de sağlayacaktır.

2. Minimum Eğitim, Daha Verimli Çalışanlar

Eğitim, yeni çalışanlar için dijital bir depo çözümüyle ilgili önemli odak noktalarından biridir. Bu, yoğun sezonlarda ve dönemlerde deneyimsiz çalışanları işe alma konusunda endişelenmenize son verecektir çünkü kullanıcı dostu arayüz, yeni veya geçici kullanıcıların hemen verimli olması için çok önemlidir.

3. Daha Az (Maliyetli) Hata

Kağıt tabanlı bir depoya sahip olmanın tipik bir zorluğu, herkesin not alması, siparişleri kontrol etmesi veya farklı okunabilirlik seviyelerinde kağıda yazarken öğeleri kaldırmasıdır. Bunların sonucu ise gereksiz hatalar ve işletmeye ekstra maliyettir. Bu nedenle, yalnızca bir mobil tarama cihazı kullanan tek bir platform altında doğrudan ERP’den verileri görüntülemek için tasarlanmış bir çözüm, tüm işletmeler için kesin bir kazançtır.

4. Daha Verimli Süreçler

Daha önce de kısaca bahsettiğimiz gibi, verilerin kalitesi de artacaktır ve bu bilgilerin iş içinde kullanılabilmesi çok önemlidir. Yalnızca depo çalışanlarınızın daha verimli olacağı için değil, depodan gelen verilerle (Satın Alma, İş zekası, Satış vb.) çalışan herkesin daha sorunsuz, daha hızlı ve daha geçerli veri akışına sahip olacağı için de genel anlamda verimli süreçlere sahip olursunuz.

Depo verimliliğini en iyi şekilde optimize eden bir dijital WMS (Ambar – Depo Yönetim Sitemi) çözümüne sahip olmak, şirketinizi her türlü kazançlı hale getirir. Bununla birlikte, Dynamics 365 Mobil WMS ile el terminali cihazları kullanıldığında, satın alma siparişlerinin alınmasından satış siparişlerinin toplanmasına ve ERP’deki ilgili öğelerin çapraz referanslanmasına kadar her şey daha verimli ve tam otomatik olarak yapılır. Aynısı, öğelerin planlı veya plansız taşınması ve sayımı ve çok daha fazlası için de geçerlidir. Ayrıca, büyük bir depoda veya Wi-Fi bağlantısının zor olduğu diğer durumlarda hareket ederken çevrimdışı çalışabilen bir Mobil WMS sisteminin çevikliğini asla küçümsememelisiniz. Bu, büyümekte olan şirketler için aslında kolayca halledilebilen yaygın bir sorundur.

Doğru Depo Yönetim Sistemi, arıza süresi sırasında verimlilik kaybı riskini etkin bir şekilde ortadan kaldırır.

5. Kısa Vadeli Yatırım Getirisi

Sabit maliyetlerle birlikte kolayca anlaşılan uygulama süreçleri, şeffaflığı ve iyi tanımlanmış bir zaman çizelgesi içinde net ve somut bir yatırım getirisi yaratma yeteneğini artırır. Doğal olarak işletme sahipleri ve karar vericiler, kabul edilebilir bir zaman diliminde olumlu bir yatırım getirisi sağlayan çözümleri hedeflemektedir. Bir Dynamics 365 Depo Yönetim Sistemi çözümünün uygulanması yoluyla iyileştirmeler, kendilerini yalnızca daha sorunsuz iş akışları ve süreçleriyle değil, aynı zamanda tasarruflar ve finansal düzenleme yoluyla da gösterecek.

Hemen Microsoft Dynamics 365 Business Central’ı denemek için ücretsiz demo talebinde bulunabilirsiniz.

B2F | Business to Future | Marketing Team