Dynamics 365 Kapasite Planlama

B2F - Microsoft Gold Partner, MS Dynamics 365 > B2F Blog > Dynamics 365 Kapasite Planlama

Dynamics 365 Kapasite Planlama

İster sınırlı personeli olan bir üretici olun, ister yüzlerce çalışanı olan daha kapsamlı bir operasyon olun, üretim çizelgelerini manuel olarak yönetmek zaman alıcıdır ve hatalara açıktır.

Üretim planlama, üretimin şirket içinde veya bir taşeron ya da dış kaynaklı olarak yürütülüp yürütülmediğine bakılmaksızın, üretim siparişinin yaşam döngüsünde önemli bir adımdır. En uygun teslim tarihini bulmak için üretim sürecinin karmaşık öğelerini koordine etmeyi içeren yinelemeli bir faaliyettir.

Hurda veya atık, bir ürünün üretim sürecinde ortaya çıkan ve kullanılamayan fazlalıktır. Genellikle devam eden bir şirket gideri olarak hesaba katılır. İşletmeler tipik olarak, minimum hurda ve ek yük ile istenen miktarda ürün üreten süreçler tasarlamaya çalışırlar. Dynamics 365 Tedarik Zinciri Yönetimi hurdayı yönetmenize ve hesaplamanıza yardımcı olur.

Sonlu ve Sonsuz Kapasite

Üretim planlamada kapasiteyi göz önünde bulundurduğunuzda iki farklı yöntemden birini seçebilirsiniz:

  • Sonsuz – Sınırsız kapasite
  • Sonlu – Sınırlı kapasite

Üretim sonsuz (sınırsız) kapasiteyle planlanıyorsa, önceden planlanmış üretim siparişlerinden kaynak veya kaynak grubunda zaten ayrılmış olan kapasite dikkate alınmaz.

Sınırsız kapasite, planlayıcının, optimum yükü ve mümkün olan en kısa işlem süresini elde etmek için bireysel kaynaklar için ne kadar kapasite bulunması gerektiğini belirlemesine olanak tanır.

Sınırlı kapasite kullanıldığında, planlama, kaynak üzerindeki toplam yükün kaynağın kapasitesinden büyük olmaması gerektiği gerçeğinden etkilenir. Kullanılabilir zaman, kaynağın takvimine göre açık olduğu ve kapasitede başka hiçbir rezervasyonun olmadığı bir aralık olarak tanımlanır.

Sonlu (sınırlı) kapasiteye dayalı işlemler veya iş planlaması, kaynak grubunda veya kaynakta mevcut olan gerçek kapasiteye bağlıdır. Kaynak veya kaynak grubunda sınırlı kapasite tanımlanmadıysa, kaynak veya grup kurulumu zamanlama kurulumunu geçersiz kıldığından, zamanlama sırasında seçilmesinin bir önemi yoktur. Diğer bir deyişle, kaynaklar ve kaynak grupları üzerinde sınırlı kapasitenin seçilmesi, bunların sınırlı kapasiteye sahip sayılması için ön koşuldur.

Bu işlevselliğin ardındaki strateji, yalnızca darboğaz kaynakları ve grupları sınırlı kapasiteyle çalışacak şekilde ayarlanırken, diğer kaynakların ve grupların zamanlaması, örneğin fazla mesai ile kapasiteyi artırma olasılığını yansıtır.

Kapasite Planlaması ve Sınırlı Kapasite

Dynamics 365 Tedarik Zinciri Yönetimi’nde üretim siparişlerinin planlanması, üretim takvimlerine ve gereksinimlerine dayalı olarak kaynak gruplarında ve/veya belirli kaynaklarda bulunan kapasite miktarına göre belirlenir. Kaynak grupları ve Kaynaklar sayfaları, bir Sonlu kapasite onay kutusu içerir.

Sınırlı kapasite seçeneği belirlenirse, kapasite sınırlıdır; bu, operasyonların veya işlerin kaynak grubu veya kaynakta mevcut olan fiili kapasiteye göre planlandığı anlamına gelir. Onay kutusu temizlenirse, işlemler veya işler sınırsız kapasiteyle planlanır ve bir kaynak grubunda zaten ayrılmış kapasite dikkate alınmaz.

Kaynak grubu veya kaynak düzeyinde sınırlı kapasite ayarlandığında, Master planlamanın bir sonraki çalıştırılışında, ana plandaki ayarlara bağlı olarak Tedarik Zinciri Yönetimi, planlanan mevcut siparişleri ve yeni siparişlerin gereksinim tarihlerini ve otomatik olarak görüntüler ve hatta müsaitlik durumuna göre de planlar.

Zamanlama sırasında sınırlı kapasite çalıştırmak istiyorsanız, kaynak grubunda veya kaynakta sınırlı kapasite tanımlamanız gerekir.

Siz de bir ERP çözümü arayışı içerisindeyseniz, Microsoft Gold Partneri olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.