İmalat Sektöründe ERP Problemleri

B2F - Microsoft Gold Partner, MS Dynamics 365 > B2F Blog > İmalat Sektöründe ERP Problemleri
Microsoft Dynamics 365 Business Central

İmalatta ERP

“Ürünler bir açıklama yapar. Üretim Yazılımı hikaye anlatır.” Bitmiş ürününüz tüketicilerin gördüğü şeydir, ancak ürünün yaratılmasının arkasındaki hikaye, sizin tarafınızdan gerçekten görülmesi gereken bir süreçtir. 

Ortak Üretim Sorunları

1. Envanter Kontrolü

Envanter kontrolü, herhangi bir üretim işinin hayati bir parçasıdır ve envanter bilgisi eksikliği, şüphesiz size şu veya bu şekilde daha fazla paraya mal olacaktır. Şirketinizin depoda çok fazla stok bulundurmaya meyilli olup olmaması veya depoda yeterli stok bulunmaması paranızı nasıl yönettiğinizle doğrudan ilgilidir. Yine de, bazı ERP yazılımları, envanteri elle takip etmenizi ve sayıları manuel olarak girmenizi gerektirir, evet! Envanter kontrolü çok bilgi içerir ve gerçek zamanlı olarak yüklenmesi gerekir.

Dynamics 365 Business Central, gerektiğinde farklı adreslerde bile envanterinizi düzenleyerek daha iyi müşteri hizmeti sunmanıza ve tedarik zincirinizi optimize etmenize olanak tanır. Daha sonra farklı konumlardaki öğeleri satın alabilir, depolayabilir veya satabilir ve bunlar arasında envanter aktarabilirsiniz.

Microsoft’a göre, müşterilerinize sunduğunuz ancak envanterde tutmadığınız ürünleri katalog ürünleri olarak kaydedebilir, gerektiğinde envanter kalemlerine dönüştürebilirsiniz. Örneğin, fiziksel bir sayımdan sonra veya satın almaları kaydetmezseniz, doğrudan madde defteri girişlerine kaydederek envanterdeki bir maddenin miktarını artırabilir veya azaltabilirsiniz.

Sırasıyla satın alma ve satış belgelerini kaydettiğinizde, stok artışları ve azalışları da doğal olarak kaydedilir. Öğelere genel bakışınızı artırmak ve onları bulmanıza yardımcı olmak için öğeleri kategorilere ayırabilir, arama ve sıralamaya göre nitelikler verebilirsiniz.

Envanterde uygun kalemlere sahip olmanın bir diğer önemli özelliği Satış Tahmini‘dir. Satış Tahmini, imalat şirketleri arasında bir başka ortak sorundur. Ancak, tahmin etme işlevi diğer ERP yazılımlarının çok ilerisinde olduğundan, Business Central ile paniğe gerek yok!

Üretim için Microsoft Dynamics 365 Business Central mı? Evet, hem şirket içi hem de bulut sürümleri, tam ihtiyaçlarınıza göre uyarlanabilen tam üretim özelliklerine sahiptir.

2. Satış ve Üretim Tahmini

Öngörü olmadan, güncel olmayan hammaddelere bağlı olarak fazlalık veya kıtlık yaşama şansı neredeyse kesin! Örneğin, bir ürünü oluşturacak hammaddeler olmadan üretim durdurulur. Bu, müşteri teslim tarihlerinin kaçırıldığı ve bu da memnun olmayan müşterilere yol açtığı anlamına gelir. ERP yazılımınızın, tıpkı Business Central’da bulunanlar gibi doğru, gerçek zamanlı bilgilere sahip olması gerekir.

Uygulamadaki tahmin işlevi, birlikte veya bağımsız olarak satış veya üretim tahminleri oluşturmak için kullanılabilir. Örneğin, sipariş üzerine üretim yapan şirketlerin çoğu, her ürün sipariş edildiğinde üretildiği için bitmiş ürün envanteri taşımaz. Siparişleri tahmin etmek (satış tahmini), bitmiş ürünlerde makul bir geri dönüş süresi (üretim tahmini) için kritik öneme sahiptir. Örnek olarak, teslimat süreleri uzun olan bileşen parçaları, siparişte veya stokta yoksa üretimi geciktirebilir.

  • Satış tahmini, satış departmanının gelecekte neyin satılacağına dair en iyi tahminidir ve ürüne ve döneme göre belirtilir. Ancak, satış tahmini her zaman üretim için yeterli değildir.

  • Üretim tahmini, tahmini satışları karşılamak için belirli periyotlarda kaç tane son ürün ve türetilmiş alt montajın üretileceğinin yani üretim planlayıcısının projeksiyonudur.

Çoğu durumda, üretim planlayıcısı satış tahminini üretim koşullarına uyacak şekilde değiştirir, ancak yine de satış tahminini karşılar.

Microsoft’a göre, tahmin işlevi, beklenen talebi oluşturmak için kullanılır; satış ve üretim siparişlerinden fiili talep yaratılır. Ana Üretim Çizelgesi’nin (MPS) oluşturulması sırasında, tahmin, satış ve üretim siparişlerine göre netleştirilir. Tahmindeki “Bileşen” seçeneği, netleştirme sürecinde hangi tür gereksinimlerin dikkate alınacağını belirler. Tahmin bir satış kalemi içinse, yalnızca satış siparişleri tahmini netleştirir. Bileşenler içinse, yalnızca üretim siparişi bileşenlerinden gelen bağımlı talep tahmini netleştirir.

Tahmin, şirketinizin “eğer” senaryoları oluşturmasına ve talebi verimli ve uygun maliyetli bir şekilde planlamasına ve karşılamasına olanak tanır. Doğru tahmin, sipariş vaat eden tarihler ve zamanında teslimat ile ilgili olarak müşteri memnuniyeti seviyelerinde kritik bir fark yaratabilir.

3. Ekipman Bakımı

Beklenmeyen makine onarımları, çocukken Elm Sokağı’nda Kabus’u izlemekten daha korkutucu olabilen planlanmamış arıza sürelerine neden olur. Bunun nedeni, küçük bir arızanın, sorunun dakikalar içinde tüm üretim akışınızı yavaşlatabilmesidir.

Business Central’ın yetenekleriyle, reaktif olmak yerine bakımı önleme konusunda proaktif olabilirsiniz.

Microsoft Dynamics 365 Business Central Tesis Bakım Uzantısı, mühendislik ve proses endüstrilerinin çeşitli gereksinimlerini karşılar. Sahip olabileceğiniz makine ve ekipman gereksinimleri için eksiksiz bir çözümdür. Kuruluşların makine ekipmanının ömrünü verimli bir şekilde iyileştirmesini ve sürdürmesini ve böylece üretkenliği artırmasını sağlar. Çeşitli özellikler şunları içerir:

  • Makine Ustası

  • Tanımlanabilir Arama Verileri

  • Veri Öğesi Tanımı

o Spesifikasyon

o Önleyici Bakım

o Yedek parçalar

  • Veri Öğelerini Eşleme

  • Şikayetler ve İş Kayıtları

  • Dahili Mesajlaşma – SMS Dahil (istek üzerine)

  • Analitik Raporlar

  • …ve daha fazlası!

Fabrika Bakım uzantımız, bir üretim ortamında bakım gereksinimlerinin izlenmesinde daha az çabayla üretim verimliliğini optimize eder. Makine ve Ekipman gereksinimleri için özelleştirilmiş bir çözüm – kuruluşların makine ve ekipmanın ömrünü iyileştirmesini, arıza şikayetlerini ele almasını ve üretkenliği artırmasını sağlar. 

Siz de bir ERP çözümü arayışı içerisindeyseniz, Microsoft Gold Partneri olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.