İş Zekası Araçları

İş Zekası Araçları

Dijital dönüşümün getirilerinden biri haline gelen iş zekası kavramına daha önceki blog yazımızda değinmiştik. Linkine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Bugün ise sizlere aktarmak istediğimiz konu, işletmelerin ihtiyaç duyduğu iş zekası araçları ya da iş zekası toolları!

 

İş zekası toolları; şirket ya da kurum içerisindeki ve dışarısındaki şirket ya da kurumla ilişkisi olan farklı kaynaklardan toplanan farklı formatlardaki ve yüksek miktardaki veriyi işleyen uygulama yazılımlarıdır.

Bunlardan öne çıkanlarını sizler için derledik.

İş Zekası Toolları

 1. Ad Hoc Analizi:Belirli soruları yanıtlamak için tasarlanmış, özellikle ön görülmeyen performans farklılıklarının sebeplerini araştırmak için gerekli olan ayrıntılı bir analizdir.

 

 1. Çevrimiçi Analitik İşleme (OLAP):Farklı veri tabanlarının aynı anda ve çok boyutlu analitik sorgulara olanak tanıyan bir analitik işleme yöntemidir. Büyük ölçekli veri tabanlarını düzenleme, raporlama ve analiz etme gibi iş zekası uygulama adımlarını kapsamaktadır.

 

 1. Büyük Veri Bilgi Yönetimi: Dağınık ve yığılmış büyük hacimli verilerin işlenmesini sağlayan bir uygulamadır.

 

 1. Mobil İş Zekası:Mobil cihazlar için desktop iş zekasını responsive hale getiren bir yazılım türüdür.
 1. Gerçek Zamanlı İş Zekası:Şirketlerin ve kurumların veri tabanlarındaki anlık çalışma ve analizleri doğrultusunda kullanıcılara gerçek zamanlı bilgi veren bir veri analizi yöntemidir.

 

 1. Operasyonel İş Zekası:Anlık verileri toplayarak otomatik olarak operasyonel sisteme entegre etme ve verilerin anında ve gerçek zamanlı kullanımını sağlama sürecine opererasyonel iş zekası denir.

 

 1. Hizmet Olarak Yazılım (SaaS BI): SaaS bulut tabanlı iş zekası uygulamalarının kullanılmasını sağlanan bir yazılımdır. Bu hizmetlerin kullanılabilmesi için kullanıcıların internete bağlı yani online olması gerekmektedir.

 

 1. Açık Kaynak (OSBI):Açık kaynak kodlu olan iş zekası destek analiz çözümleridir.

 

 1. Collaborative (İşbirlikçi) İş Zekası:Veri paylaşım sürecini hızlandırmak için iş zekası yazılımının işbirliği araçlarıyla birleştirilmesi aracıdır.

 

 1. Konum Zekası (LI):Coğrafi özelliklerin verilerle ilişkilendirilmesini sağlayan bir tooldur.

 

 1. Veri Görselleştirme Yazılımı:Şekil ve grafiklerden faydalanarak, veri analizlerinin ve raporlarının görselleştirilmesini sağlayan araçtır.

Şirketinizin ya da kurumunuzun ihtiyacı olan tüm bu fonksiyonları tek bir platformda sunabilen Microsoft Power BI ile tanışma vakti! Online demo talebinde bulunmak için tıklayın!