Microsoft’un Yeni Ticaret Deneyimi

B2F - Microsoft Gold Partner, MS Dynamics 365 > B2F Blog > Microsoft’un Yeni Ticaret Deneyimi
Microsoft New Commerce Experience - NCE

Microsoft'un Yeni Ticaret Deneyimi

Bugünün makalesinde, Microsoft Dynamics 365 Business Central iş ortakları ve müşterileri için Microsoft’un Yeni Ticaret Deneyimi (NCE) hakkında konuşacağız. Yeni güncellemeler geldikçe biz de içeriğimizi güncelleyeceğiz. “Güncellemeleri ayrıca vurgulanacağız.”

Microsoft’un Yeni Ticaret Deneyimi Nedir?

Microsoft’a göre, yeni ticaret deneyimi, tüm kanallarda tutarlı fiyatlarla en yeni Azure hizmetlerinin tümüne sahip tek bir evrensel kataloğa erişmenizi sağlamaktır. Bu, Microsoft’un diğer platformları mevcut bulut çözümü sağlayıcısı (Cloud Service Platform – CSP) platformuna yoğunlaştırması ve ardından CSP’yi evrensel NCE platformuna yükseltmesi gibi görünüyor. Microsoft, iş ortaklarının fikri mülkiyetlerini (IP) tanıtmaları için yeni araçlar sunarak, iş ortaklarının tüm mevcut müşterilere daha iyi destek sağlamasına ve yeni müşteriler çekmesine yardımcı olmak istiyor. Yani, sizlere daha da mükemmel hizmet verebilmemizin önünü açmak için çalışıyor.

Yeni Ticaret Deneyiminde Sıcak Denemeler

 • NCE için genel kullanılabilirlik Ocak 2022’dir. “Microsoft İş Ortakları, bulut müşterilerini NCE veya eski sistemde lisanslamayı seçebilir. (1/24/22)
 • CSP İş Ortakları, Mart 2022’ye kadar eski CSP deneyimi üzerinde işlem yapmaya devam edebilecek. “Bu tarih, iş ortaklarına ve müşterilere geçişi kolaylaştırmak için daha fazla zaman tanımak maksatıyla 30 Haziran 2022’ye ertelendi. Özellikle birden çok Microsoft bulut yazılımı ürünü kullanan müşteriler için. (1/24/22)
 • 14 Ekim “teknik” çıkış tarihiydi.
 • Kampanyalı fiyat verilecektir. “NCE’deki aylık ve yıllık dönem teklifleri için promosyon indirimli fiyatlandırmanın Ocak ayında başlaması planlanıyor. Microsoft, yeni bir Giriş ekledi: Yeni ticaret promosyonları web sayfası. (1/24/22)”

Peki, Ne Değişmiyor?

Neyin değiştiğine geçmeden önce değişmeyenlerle başlayalım. CSP deneyimindeki mevcut eylemlerin çoğunun Microsoft Yeni Ticaret Deneyimi için de değişmeyeceğini öğrendiğimizde biz şaşırdık. Ne gibi şeyler mi? Gelin birlikte bakalım;

 • Geleneksel şekilde lisans tabanlı hizmetler satın almaya devam edebilirsiniz.
 • Eski abonelikleri aynı şekilde yönetmeye devam edebilirsiniz.
 • Eski tekliflerinizin faturaları, seçtiğiniz tarihte elinize ulaşmaya devam eder.
 • Müşteriler de aynı şekilde oluşturulacaktır.
 • Talep ilişkileri aynı şekilde yapılacaktır.
 • Yönlendirmeleri, üyelikleri veya teşvikleri yönetmek değişmeyecektir.
 • Satın alma ve yönetme senaryoları şunlar için aynı olacaktır:
 1. Yazılım Abonelikleri (Software subscriptions)
 2. Sürekli Lisanslama (Perpetual software)
 3. Azure Planı ve Pazaryeri Teklifleri (Azure plan and marketplace offers)

Görünüşe göre pek çok şey aynı kalırken, peki ne değişecek?

Deneme Abonelikleri (Trial Subscriptions)

Denemeler, varsayılan olarak otomatik olarak yenilenecek şekilde ayarlanacak ve otomatik yenileme seçili değilse, benzer bir teklife yenilenecektir. “Artık otomatik yenileme için bir deneme ayarlama seçeneğiniz var. Bu seçenek varsayılan olarak etkinleştirilmeyecektir. (1/24/22)

Evet, ücretli aboneliğe geçmeye hazır bir müşterisi olan iş ortaklarının işini kolaylaştırır. Ancak, denemeler için kaydolma olasılığı daha yüksek olan ortaklar için bu bir sorun olabilir. Birisi denemeyi dönüştürmeyi unuttuysa, Microsoft’un denemeyi benzer bir teklife dönüştürmesinin sonuçlarıyla uğraşmak zorunda kalmaktansa, ücretli aboneliği manuel olarak oluşturmanın daha iyi olduğu kanısındayız.

Evet, ücretli aboneliğe geçmeye hazır bir müşterisi olan iş ortaklarının işini kolaylaştırır. Ancak, denemeler için kaydolma olasılığı daha yüksek olan ortaklar için bu bir sorun olabilir. Birisi denemeyi dönüştürmeyi unuttuysa, Microsoft’un denemeyi benzer bir teklife dönüştürmesinin sonuçlarıyla uğraşmak zorunda kalmaktansa, ücretli aboneliği manuel olarak oluşturmanın daha iyi olduğu kanısındayız.

Ücretli Abonelikler (Paid Subscriptions)

 • CSP’de bulunan fiyat listesinde Product ID, SkuID ve Term Duration gibi bazı ek sütunlar bulunur.
 • Kullanıcı sayıları, NCE’deki abonelik süresinin herhangi bir zamanında artırılabilir, ancak yalnızca ilk sipariş veya yenileme tarihinden sonraki 72 saat içinde azaltılabilir.

– Bu, günümüzdeki süreçten çok farklı. Şu anda, döneminizin herhangi bir noktasında kullanıcı ekleyebilir ve kaldırabilirsiniz.

 • Müşteriler, sözleşmeyi daha önce CSP’de imzalamışlarsa, NCE’de yeni bir Microsoft Bulut Sözleşmesi imzalamak zorunda değil.
 • NCE’deki aylık vadeli abonelikler, yıllık vadeli aboneliklere kıyasla daha yüksek bir fiyatla fiyatlandırılacaktır.

– Yani 1 aylık abonelik, yıllık veya 36 aylık abonelikten %20 daha pahalı olacaktır.

 • Müşteri, aynı hizmet için yıllık ve aylık dönem aboneliklerini birleştirebilecektir.
 • Aylık süreli abonelikler, yıllık süreli aboneliklere dönüştürülebilir.
 • Eski veya NCE aboneliği yenilendiğinde, her zaman yenileme zamanında geçerli olan fiyat üzerinden yenilenir.
 • Bir iş ortağı, aynı anda yürürlükte olan istemciler için eski ve NCE aboneliklerine sahip olabilir.
 • Duraklatma, iptal ve otomatik yenileme, NCE’deki yeni işlevlerdir.

– Müşteri ödemeyi durdurursa, iş ortağı aboneliği duraklatarak müşterinin aboneliğe erişimini kaldırabilir. Duraklatılan abonelik, müşteri ödemeye devam ettiğinde yeniden etkinleştirilebilir. İptallere, günlük olarak hesaplanan orantılı bir geri ödeme ile ilk 72 saat içinde izin verilir.

 • İlk 72 saatten sonra iptal yok. Buna hafta sonları ve tatiller dahildir.
 • İptal edildikten sonra kullanıcılar hizmete veya dosyalara erişemez.
 • Partnerlerin bilgilere 90 gün boyunca erişimi vardır.
 • Abonelikle ilgili tüm veriler, abonelik yeniden etkinleştirilmedikçe 90 gün sonra silinecektir.

Eski bir aboneliğin süresi, müşteri NCE’ye geçmeden önce sona ererse, müşteri 90 gün boyunca sistemlere tam erişime sahip olur. (1/24/22)

 • Müşteriler, orijinal yıllık dönem aboneliğini başka bir CSP iş ortağının kiracısına devredemez.

– Partnerların artık satışı kapatmak için çaba sarf etmesine ve ödülü almama konusunda endişelenmelerine gerek yoktur. Microsoft Yeni Ticaret Deneyimi’nde satış kapatıldıktan sonra, bir müşteri, abonelik süresi sona erene kadar bu aboneliği farklı bir ortağa devredemez.

Siz de bir ERP çözümü arayışı içerisindeyseniz, Microsoft Gold Partneri olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.