Business Central’da Kişiselleştirme Modu

B2F - Microsoft Gold Partner, MS Dynamics 365 > B2F Blog > Business Central’da Kişiselleştirme Modu
Microsoft Dynamics 365

Business Central'da Kişiselleştirme Modu

Şirketinizi Microsoft Dynamics NAV‘dan Microsoft Dynamics 365 Business Central‘a yükseltmek istediniz ve 3 aşamalı yükseltme sürecinin 1. aşamasını tamamlamanızın üzerinden bir hafta geçti. Microsoft İş Ortaklarından aldığınız eğitim sayesinde hiçbir “sorununuz” olmadı ve NAV’da yapabildiğiniz her şeyi yapabildiniz. Mükemmel değil mi? Durun, daha fazlası var!

Business Central’ın yeni görünümü ve olağanüstü hissi ile ihtiyacınız olandan daha fazla alan var ve bu alanların düzeni, üretkenliğinizi en üst düzeye çıkarmak için size özel tasarlanabilir.

Hiç korkmayın, Business Central’ı kişiselleştirme, şüpheli etkinlikleri algılamak için Office 365’te Etkinlik Uyarıları ayarlamaktan bile daha kolay olabilir.

Business Central kişiselleştirme ile ilgili olarak, ortalama bir kullanıcının bilmesi gereken iki mod vardır: Kişiselleştirme ve Tasarım. Bu Business Central kişiselleştirme seçeneklerinin her ikisini de Business Central ortamınızın sağ üst köşesindeki dişli simgesine tıklayarak bulabilirsiniz. Kişiselleştirme ve Tasarım ortamınızın görünümünü ve verdiği hissi özelleştirmenize yardımcı olur.

Business Central’da Kişiselleştirme

Business Central’daki Kişiselleştirme modu, ortalama kullanıcıya birçok özelleştirme seçeneği sunar. Örneğin, alanları kolayca ekleme, gizleme veya taşıma seçeneği. Bir alan eklemek istiyorsanız, Business Central ortamınızın en üstünde bulunan kişiselleştirme başlığında + Alan’a tıklayın. Bu, kırmızı kenarlıklı bir bölümün üzerine geldiğinizde ve onu seçtiğinizde doldurulan Sayfaya Alan Ekle kenar çubuğunu getirir. Bu alanları eklemek için, bunları Sayfaya Alan Ekle kenar çubuğundan vurguladığınız bölüm içindeki bir konuma sürükleyin.

Yapabileceğiniz diğer kişiselleştirmelerden bazıları şunlardır:

 • Daraltıldığında hızlı sekmenin başlığında bir alanı görüntüleme
 • Daha Fazla Göster’i seçtiğinizde bir alan görüntüsü yapma
 • Listedeki dondurma bölmesini başka bir sütunla değiştirme
 • Enter tuşuna basarken bir alanı atlama
 • Filtrelenmiş listeleri temsil eden görünümleri yeniden sıralama ve kaldırma
 • Bir sayfaya yeni bir eylem ekleme veya rol merkeziniz hakkında rapor oluşturma
 • Listeyi her zaman genişletilmiş veya daraltılmış olarak başlatma

Çok fazla alan eklerken veya kaldırırken bazı hatalar yaparsanız, başlıktan Kişiselleştirmeyi Temizle’yi seçebilir ve değişikliklerinizin bir kısmını veya tamamını geri alabilirsiniz.

Business Central’da Tasarım

Business Central kişiselleştirmesi için Tasarım modunu kullanmak, Kişiselleştirme modunu kullanmaktan farklıdır çünkü tasarlamaya her başladığınızda, diğer kullanıcılar tarafından görülebilen yeni bir uzantı oluşturmuş olursunuz. Bu tasarım değişiklikleri tüm kullanıcılara uygulanacağından, bu uzantı başkaları tarafından görülebilir. Bu nedenle, bu özelleştirme modu yalnızca bunu yapmak için uygun izinlere ve becerilere sahip bir kişi tarafından kullanılmalıdır.

Tasarım modu, Kişiselleştirme modu gibi görünür ve hissedilir. Bileşenleri Kişiselleştirme modunda olduğu kadar kolayca taşıyabilir, ekleyebilir, gizleyebilir ve gösterebilirsiniz. Daha önce de belirtildiği gibi, tasarlamaya başladığınızda değişiklikleriniz bir uzantı olarak kaydedilecektir.

Yapabileceğiniz diğer bazı Tasarım kişiselleştirmeleri şunlardır:

 • Daraltılmış hızlı sekme başlığında veya Daha Fazlasını Göster altında göstermek gibi alan önemini değiştirme
 • Alanı Hızlı Girişten hariç tutma
 • Dondurma bölmesini ayarlama ve dondurma bölmesini temizleme
 • Sütun genişliğini ayarlama
 • Açıklamayı düzenleme
 • Uzantıyı kaydetme/kod indirme
 • Önizleme tasarımı

Business Central’ın Kişiselleştirme modunun aksine, Tasarımcı modunun bazı veya tüm değişiklikleri temizleme seçeneği yoktur. Oluşturduğunuz uzantıyı kaldırmanız gerekir.

Siz de bir ERP çözümü arayışı içerisindeyseniz, Microsoft Gold Partneri olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.