Microsoft Dynamics 365 Ürün Grubu

B2F - Microsoft Gold Partner, MS Dynamics 365 > B2F Blog > Microsoft Dynamics 365 Ürün Grubu
Sürümler ve Çözümler

Microsoft Dynamics 365 Ürün Grubu

ERP sistemi gibi kurumsal iş uygulamalarının şirket içi modele en uygun olduğu uzun vadeli bir gerçekti. Şirketler, bulut uygulamalarının ihtiyaçlarına göre yapılandırılamayacağına dair bir efsane yüzünden Bulut ERP çözümünü kullanmaya şüpheyle yaklaşıyordu. Önde gelen bir ERP sağlayıcısı olan Microsoft, NAV ve AX gibi popüler ERP sistemlerini On-Premise modelinin üzerinde uzun bir süre boyunca sundu. Microsoft Dynamics 365 Business Central ile bulut tabanlı bir ERP hizmeti sunmaya başladı. 

Ancak, son 5 yılda en büyük değişikliklerden bazılarını gördük – ilk olarak, giderek daha fazla işletme, özellikle KOBİ’ler olmak üzere ERP sistemlerini kullanmayı planlıyor ya da önceden kullanmaya başladı; ikincisi, Sage, NetSuite vb. bulut ve bulut tabanlı ERP sistemlerinde hemen hemen her türlü endüstri çözümü sunulmaktadır.

Microsoft, eksiksiz bir Bulut Kurumsal İş Paketi oluşturmaya başladı ve Temmuz 2016’da hem KOBİ’ler hem de büyük şirketler için paketlenmiş ERP ve CRM uygulamalarından oluşan bir kurumsal paket olan Microsoft Dynamics 365 Ürün Serisini duyurdu. 

 

Dynamics 365’in Avantajları:

 1. Dynamics 365, CRM ve ERP özelliklerini tek bir yerde sunan, Satış, Müşteri Hizmetleri, Saha Hizmeti, Operasyonlar, Finans, Pazarlama ve Proje Hizmeti Otomasyonunu tek bir çatı altında düzenleyen çok az Bulut Tabanlı Kurumsal Paket’ten biridir. Ayrıca bu uygulamalar Office 365 paketinden Outlook ve Excel gibi günlük kullanım araçlarımızla entegredir.
 2. Bireysel Uygulamalar olduğu gibi kullanılabilir ve kuruluşlar gerektiğinde yeni uygulamalar ekleyebilir.
 3. Dynamics 365 ile müşterilerinizi tamamen yeni bir şekilde anlayabilir ve ayrıca gerçek zamanlı güncellemelerle müşteri yolculuğunu gerçekten anlamak için önceden oluşturulmuş KPI’ları kullanabilirsiniz. Müşteri deneyimini kişiselleştirme ve müşteri ilişkilerinin durumunu kolayca ölçme ve takip etme becerisine sahip olursunuz.
 4. CAPEX yok, en büyük avantaj – abonelik modeli ve aylık işletim maliyeti, kendi veri merkezinize veya sunucunuza gerek yok; Dynamics 365 işletimde çok daha uygun fiyatlıdır.
 5. Uygulamaların Rol Tabanlı Aboneliği, aboneliklerin role göre satın alınmasına olanak tanır. Tüm rolleri kapsayan tek bir büyük lisans satın almamanız için yalnızca gerçekten yaptıkları işe abone olmanız gerekir.
 6. Uygulamalar AppSource’ta listelendiğinden Dynamics 365’in kullanımı çok kolaydır. Bu nedenle, ne zaman yeni bir uygulamaya ihtiyacınız olursa, AppSource’ta arama yapın, ayrıntılı bir fikir edinin, aboneliği başlatın ve kullanın.
 7. Ölçeklenebilirlik, Dynamics 365‘in en büyük avantajlarından biridir; aboneliğinizi kuruluşunuzun büyümesine göre büyütebilirsiniz. Örneğin, satışlardaki artışı sağlamak için Noel veya Tatiller sırasında ek Satış Temsilcileri oturum açmanız gerekebilir veya uygulamayı/modülü yükseltebilirsiniz.
 8. Çalışanların ERP, CRM, Office 365 ve ek uygulamalara erişim elde ettikleri aynı uygulama içinde Dynamics 365 kullanımıyla verimliliği kesinlikle artacaktır.
 9. Dynamics 365, Yerleşik Tahmine Dayalı Analitik ile Gerçek Zamanlı 360 Derece Öngörülere erişmenizi sağlar. Power BI, Cortana Intelligence ve Azure Machine Learning’in tümü yerel olarak yerleşiktir, böylece tahmine dayalı öngörülere, kuralcı tavsiyelere ve eyleme dönüştürülebilir sonraki adımlara erişebilirsiniz.
 10. Güvenlik, kritik iş ve işlem verileri üçüncü taraf bir bulut sisteminde depolandığından, Bulut Sistemini kullanmaya başlamadan önce kuruluşların en büyük endişesidir. Dynamics 365, fiziksel veri merkezi, ağ bağlantısı, hizmet barındırma platformu ve kullanıcı ve yönetici erişimi dahil olmak üzere bulut hizmetlerinde yerleşik olarak bulunan uygulamalar ve veriler için güçlü güvenlik ve erişim denetimleri sunan bulut tabanlı bir çözümdür.

Sürümler ve Çözümler

Şimdi Dynamics 365 Ürün Serisi sürümlerine ve çözümlerine genel bir göz atalım. Dynamics 365, çoğunlukla KOBİ’lerin operasyonlarına uygun olan Dynamics 365 Business ve Büyük Kuruluşun ihtiyaçlarını karşılayabilen Dynamics 365 Enterprise olmak üzere 2 sürüm sundu.

Dynamics 365 Business Edition

Dynamics 365 Business Edition çoğunlukla KOBİ’ler için uygundur, Microsoft, 10-250 çalışanı olan şirketler için Dynamics 365 Business Edition’ı önerir. Aynı zamanda daha uygun fiyatlıdır. Microsoft, Business Edition serisini en popüler Dynamics ürünlerinin basitleştirilmiş bir sürümü olacak şekilde oluşturmuştur.

Dynamics 365 Enterprise Edition Modülleri:

1. Dynamics 365 for Finance and Operations, Enterprise Edition

Dynamics 365 for Finance and Operations -Enterprise Edition-, gezegendeki en fonksiyonel ve sağlam Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) sistemlerinden biridir. Kapsamlı Finans, Muhasebe, İK, Proje, Üretim, İmalat, Perakende, Dağıtım, Kamu Sektörü ve Profesyonel Hizmetler işlevselliği ile birlikte gelir.

2. Dynamics 365 for Sales, Enterprise Edition

Eskiden Microsoft Dynamics CRM olarak biliniyordu. Enterprise Edition’da bulunan ve Dynamics 365 for Sales Business Edition’da bulunmayan varlıkların listesi aşağıdaki gibidir; 

 • Satış Hedefleri
 • Satış Bölgeleri
 • Sosyal Satış ve İzleme
 • Müşteri Talep İstihbaratı
 • Satış İçerik Yönetimi
 • Oyun Oynamak
 • Mobil Çevrimdışı Yetenekler
3. Dynamics 365 for Marketing, Enterprise Edition

Microsoft, Dynamics 365 Enterprise altında Pazarlama Özelliğini doldurmak için Adobe Marketing Cloud için Adobe ile ortaklık kurdu.

4. Dynamics 365 for Customer Service, Enterprise Edition

Enterprise Edition kapsamındaki Müşteri Hizmetleri Özellikleri, Dynamics CRM’den gelen özelliklerden oluşur: vaka izleme, atama, çözümleme, iletme yetenekleri vb. 

5. Dynamics 365 for Project Service Automation, Enterprise Edition

Dynamics 365 Satış ve Operasyon Modülü ile Tam Entegre, proje kaynaklarınızı tahmin etmenize, teklif vermenize, şablonlamanıza ve planlamanıza olanak tanıyan devrim niteliğinde bir çözümdür.

6. Dynamics 365 for Field Service, Enterprise Edition

Enterprise Edition, yerinde destek aracılarınızın zamanlama, hizmet sözleşmeleri, görev yönetimi, yerinde raporlama ve daha fazlasını gerçekleştirmesini sağlayan ek araçlar sağlar.

7. Dynamics 365 for Retail, Enterprise Edition

Her geçen gün yeni ve özel geliştirmeler ekleniyor. Örneğin:

Halen geliştirilmekte olan:

 • Satış Noktasında Azure Active Directory tabanlı oturum açma
 • Satış fişinde kredi kartı bilgileri
 • Geliştirme ve özelleştirme – Platformun genişletilebilirliği
 • Mağaza içi envanter transferi iyileştirmeleri
 • Entegre Perakende iş gücü yönetimi
 • Toplu dağıtım
 • Satış Noktasında Bildirimler
 • Bildirim gönderme ve finansal bilgiler
 • Mağaza siparişi karşılama
 • Varyant matrisi – Envanter araması
8. Dynamics 365 for Talent, Enterprise Edition

Dynamics 365 for Talent Enterprise Edition, bir kuruluşa Yetenek Edinme/İşe Alım konusunda yardımcı olur. Bu, LinkedIn ile tamamen entegredir.

 • Adaylar için Merkezi Konum Üzerinden İşbirlikçi İşe Alım
 • Aday profillerine, değerlendirme araçlarına, görüşmeci atamalarına, basitleştirilmiş görüşme planlamasına ve mobil geri bildirime ilişkin görünürlük ile işe alım yöneticilerini etkinleştirin.
 • Kişiselleştirilmiş Kontrol Listeleri ile Çalışan Katılımı
 • Ekibinizin stratejiye odaklanabilmesi için sosyal yardımlar, tazminat, izin ve devamsızlık gibi rutin İK görevlerini otomatikleştirerek çevik, yüksek performanslı bir kültür oluşturun.
 • Maliyetli cezalardan kaçının ve küresel kuruluşunuz genelinde istihdam ilişkisini yöneten ve İK uyumluluğunu sürdüren düzenlemelerde kolayca gezinin.

Siz de bir ERP çözümü arayışı içerisindeyseniz, Microsoft Gold Partneri olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.