Microsoft Dynamics NAV’ın Geleceği: Business Central

B2F - Microsoft Gold Partner, MS Dynamics 365 > B2F Blog > Microsoft Dynamics NAV’ın Geleceği: Business Central
Business Central

Microsoft Dynamics NAV'ın Geleceği

2 Nisan 2018’de Microsoft, Microsoft Dynamics NAV’ın tüm işlevlerini buluta yerleştiren Microsoft Dynamics 365 Business Central adlı en son iş yazılımını yayınladı.

Bu kulağa olağanüstü geliyor ama eminim şu gibi bazı soruları da gündeme getiriyor: Bu, Dynamics NAV için ne anlama geliyor ve Dynamics NAV ile Dynamics 365 Business Central arasındaki fark nedir?

İşte Microsoft Dynamics 365 Business Central hakkında bilmeniz gerekenler ve Microsoft Dynamics NAV ile ilişkisi.

Microsoft Dynamics NAV artık olmayacak mı?

Hayır, bu bir evrim ama bir eleme değil. 160.000’den fazla müşterisi, 2,7 milyondan fazla kullanıcısı, 195 ülkede satışı ve dünya çapında en az 3.500 sertifikalı ortağıyla Dynamics NAV en yaygın kullanılan ERP sistemidir ve Microsoft bu pazar payından vazgeçmeyi kesinlikle istemez. 

Microsoft Dynamics NAV’a ne oluyor?

Microsoft Dynamics NAV, Microsoft Dynamics 365 Business Central olarak yeniden adlandırılıyor.

Dynamics NAV’ı Business Central’a yükseltmemiz mi gerekiyor?

Hayır, NAV’ı istediğiniz kadar kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak Microsoft, güncellemeleri ve işlevleri yalnızca Dynamics NAV’ın en son sürümü olan NAV 2018’den sonra 5 yıl süreyle yayınlayacaktır.

NAV’ı bulutta Business Central’a yükseltmek istiyorsak, kendi özel bulutumuz olabilir mi?

Evet, tıpkı NAV’da olduğu gibi, Azure’da barındırılan özel bir bulut satın alma seçeneğine ve ayrıca yazılımı şirket içinde veya Microsoft’un bulutunda barındırılan satın alma seçeneklerine sahip olacaksınız.

Business Central ve NAV arasındaki fark nedir?

Dynamics NAV, başlangıçta yerinde dağıtım için oluşturulmuştur. Bulutta barındırılabilir, ancak gerçek bulut dağıtımı için yapılandırılmadığından, kullanıcılara bulut tabanlı yazılımlarla aynı sorunsuz deneyimi sunamaz.

Business Central, size Dynamics NAV’ın tüm yeteneklerinin yanı sıra gerçek bir bulut çözümünün avantajlarını sunar. Bu, herhangi bir cihazdan gerçek zamanlı bilgi akışından 7 gün 24 saat kolay erişim gibi şeylere hala sahip olduğunuz, ancak daha hızlı ve kolay yükseltme yeteneği, web API’leri aracılığıyla kolay entegrasyon oluşturma ve düşük donanım maliyetleri gibi şeylere de sahip olacağınız anlamına gelir.

Business Central, verileri ve ilişkileri birleştirmenize, karar verme sürecinize zeka katmanıza ve iş dönüşümünü hızlandırmanıza yardımcı olarak iş uygulamalarına kapsamlı, uçtan uca bir yaklaşım sunar.

Bu değişiklikler mevcut Dynamics NAV kullanıcılarını nasıl etkileyecek?

Bu değişiklikler Dynamics NAV kullanıcılarını etkilemeyecek ve tüm kullanıcılar her zamanki gibi Dynamics NAV çözümlerini kullanmaya devam edebilecekler.

‘Önce bulut’ ama ‘yalnızca bulut’ değil!

Microsoft Dynamics 365 Business Central, devam eden bulut dönüşümü göz önünde bulundurularak tasarlanmış bir “önce bulut” uygulamasıdır, ancak şirket içinde kullanıma sunulacağı için yalnızca bulut uygulaması değildir. Ayrıca, Dynamics NAV ve Dynamics 365 Business Central büyük ölçüde aynı kodu paylaştığı için, NAV’den Business Central’a geçiş sorunsuz olacaktır.

Dynamics NAV Yol Haritası

Hala bazı sorularınız mı var? Bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin!

Siz de bir ERP çözümü arayışı içerisindeyseniz, Microsoft Gold Partneri olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.