Navision’ı Business Central’a Yükseltmeli Misiniz?

B2F - Microsoft Gold Partner, MS Dynamics 365 > B2F Blog > Navision’ı Business Central’a Yükseltmeli Misiniz?

Navision'ı Business Central'a Yükseltmeli Misiniz?

NAV’ı Kesinlikle Business Central’a Yükseltin!

Microsoft Dynamics Nav’ı yükseltme veya yükseltmeme kararı vermek, Dynamics NAV kullanan her şirket için öncelikli bir karar olmalıdır. Öncelik diyoruz çünkü hepimiz gelişmiş özellikler ve işlevsellik, daha iyi erişilebilirlik ve Business Central‘ın masaya yatırdığı diğer bazı harika şeyleri duyduk, ancak birçok organizasyonun tasarımlarını yaparken dikkate almadığını düşündüğümüz bir nokta var. NAV’ı Business Central’a yükseltip yükseltmeme kararı, bunun şimdiye kadar yapacağınız son yükseltme olabileceğidir. Evet, bunu doğru okudunuz! Bu şimdiye kadarki son yükseltmeniz olabilir. Nasıl mı? Öğrenmek için okumaya devam etmeniz gerekecek. Bununla birlikte, NAV’ı Business Central’a yükseltmeniz gerekip gerekmediğine ilişkin en yaygın soruların cevaplarını da içeriğimizde bulabilirsiniz.

Microsoft Dynamics NAV ve Microsoft Dynamics 365 Business Central aynı ürün müdür?

Evvvveeeet! Business Central, NAV platformu üzerine kurulmuştur ve NAV’ın güncellenip, geliştirilerek yeniden markalaşmasıdır. Görünümü ve özellikleri farklı olabilir ancak Business Central’ın kalbi NAV’dır.

 

NAV’dan Business Central’a geçiş bir yükseltme ya da yeniden uygulama olarak mı değerlendiriliyor?

Bu duruma göre değişir. Mevcut ortamınızı, sahip olduğunuz verileri, sahip olduğunuz kurulumları seviyorsanız ve geçmişinizi ve geliştirmelerinizi korumak istiyorsanız, mevcut NAV ortamınızı yerinde veya çevrimiçi Business Central’a yükseltmek mantıklı olanıdır. Tüm eski verileri ve kullanmadığınız eski geliştirmeleri saklamak istemiyorsanız, yeni uygulama ile yeni bir başlangıç da yapabilirsiniz. Bu kararı vermeden önce, kesinlikle hangi seçeneğin sizin için en iyi olduğunu anlamanız için bir Microsoft Gold Partner ile görüşmeli ve ona göre birlikte karar vermelisiniz.

NAV’ı Business Central’a yükseltmeyi seçersek, onu yeni bir sistem olarak mı satın almamız gerekir?

Durun, panik yapmayın! Geliştirme planınız konusunda eğer zaten güncelseniz, Business Central’ın en son sürümü çalıştırma hakkınız olabilir. Bunu bir Microsoft İş Ortağı ile görüşmenizde fayda vardır.

Dynamics NAV’ı online olarak Business Central’a yükseltebilir miyiz?

Kesinlikle, şaka mı yapıyorsunuz. Bu işin en güzel tarafı belki de bu !

On-Premise ve Online ERP yazılımı arasındaki fark nedir?

Aradaki fark, çözümü kimin barındırdığı veya çözümün nerede dağıtıldığıdır. On-premise çözümde, yazılımı barındırmaktan siz sorumlu olursunuz. Şirketinize ait bir sunucuya ya da Azure sunucusuna sahip olabilirsiniz.

 

NAV’ı çevrimiçi olarak Business Central’a yükselttiğinizde özelleştirmelerinize ne olur?

Hala özelleştirmelerinizi getirebilirsiniz, ancak geliştirme ortamının değiştiğini unutmayın. Örneğin, NAV’da özel bir Satış Analizi raporu oluşturduğunuzu ve aynı raporu Business Central’da istediğinizi varsayalım. Microsoft İş Ortağınızın bu raporu alması ve raporu bir uzantıya geçirmesi gerekecektir. Bu, tüm raporun yeniden yazılmasını gerektirmez. Raporu oluşturmak 7 saatinizi aldıysa, onu bir uzantıya dönüştürmek 7 saatinizi almaz.

Business Central çevrimiçi kullanırken internet kesintisi konusunda endişelenmeli miyiz?

Bu, Business Central ile özellikle ne yaptığınıza ve nerede bulunduğunuza bağlıdır. Örneğin, devam eden gerçek zamanlı fabrika veri toplama işleminiz varsa ve internet kaybı tüm operasyonunuzu kapatacaksa, endişelenmeniz için neden olabilir. Bununla birlikte, birçok kuruluş, kesinti şansınızı büyük ölçüde azaltan yedek bir internet bağlantısına sahiptir. Ayrıca, kuruluşunuz coğrafi olarak internet hizmetinin güçlü olmadığı bir bölgede bulunuyorsa, on-premise kullanmayı düşünmek isteyebilirsiniz.

NAV’ı Business Central’a yükselttiğimizde, tüm eşzamanlı kullanıcılarımızı korur muyuz?

Navision’ı Business Central’a yükseltirken, eşzamanlı bir lisanslama modelinden isim atanmış kullanıcı lisanslama modeline geçmeniz gerekir. 3 farklı vardiya için 1 lisans kullanan bir şirketseniz, bunu okurken biraz endişelenmiş olabilirsiniz ama endişelenmeyin. Microsoft, bunun bazı şirketler için bir sorun olabileceğini çoktan öngördü, bu nedenle yükseltme yaptığınızda her 1 eşzamanlı kullanıcı için 3 isim atanmış kullanıcı alırsınız. Örneğin, NAV’de 20 eşzamanlı kullanıcınız varsa, Business Central’da 60 isim atanmış kullanıcı alırsınız. Ayrıca Business Central, aynı cihazı kullanan birden fazla kişiye atanabilen bir cihaz lisanslama modeline de sahiptir.

10 farklı şirkete sahipsiniz. NAV’ı Business Central’a yükseltirseniz birden fazla şirket için kullanabilir misiniz?

Kesinlikle. Business Central ortamınızda sınırsız sayıda şirket yönetebilirsiniz ve her şirketin kendi bağımsız veri setini oluşturabilirsiniz. Bu, ayrı finansalları da kapsar. Ayrıca bir konsolidasyon şirketi oluşturabileceğiniz ve bireysel şirketlerinizden tüm bu girişleri konsolide bir şirkete aktarabileceğiniz bir konsolidasyon işlevi de var. Daha ne olsun?

Business Central Online’ın kullanabileceğiniz depolama alanı konusunda bir sınırı var mı?

Teknik olarak konuşursak, Business Central Online, daha fazla satın alma seçeneği nedeniyle ne kadar depolama alanı kullanabileceğiniz konusunda bir sınırlamaya sahip değildir. Bununla birlikte, kullanıma hazır BC depolama sınırları çoğu şirket için fazlasıyla yeterlidir. Business Central satın aldığınızda size doğrudan sunulandan daha fazla depolama alanına ihtiyacınız varsa, Microsoft size GB başına ya da toplu olarak depolama satın alma seçeneği sunar.

NAV’ı Business Central’a yükseltirseniz, bunun şimdiye kadarki son yükseltmeniz olması nasıl mümkün olabilir?

Business Central Online ile ilgili en iyi şeylerden biri, bir kez çalışmaya başladığınızda, Microsoft’un sisteminizi her ay düzeltmelerle ve yılda iki kez yeni bir ana sürümle otomatik olarak güncellemesidir. Bu, her zaman en son yazılım sürümünde güncel olacağınız ve yükseltmelerden daha fazla kesinti yaşamayacağınız anlamına gelir! Uzun vadede bu, bütçeniz için de çok arkadaş canlısı. 

Kıcası, Microsoft Dynamics Nav’ı Business Central’a yükseltmeli miyiz sorusuna cevap vermek için cevabımız kesinlikle yükseltme yapmalısınız. Teknoloji hızlı ilerliyor ancak dijital çalışma ortamı, pandemi nedeniyle son birkaç yılda daha da hızlı ilerliyor ve gelişmiş ERP yazılımına sahip olmayı daha da önemli hale getiriyor. 

Bu arada unutmadan, “Business Central, herhangi bir ERP yazılımı arasında en yüksek yatırım getirisini sunar.

Hemen Microsoft Dynamics 365 Business Central’ı denemek için ücretsiz demo talebinde bulunabilirsiniz.